Kiedy piszemy o infrastrukturze drogowej najczęściej naszą uwagę skupiamy na rozwiązaniach, które ułatwiają poruszanie się po mieście i podnoszą komfort życia mieszkańców. Tym razem przypominamy niezwykły akwedukt, który powstał już kilkanaście lat temu w Holandii.

Aquaduct Veluwemeer to nietypowy most wodny, który otwarty został w 2002 r. Jego długość to 25 metrów, a szerokość 19 m. Został zaprojektowany tak, aby mogły przepływać po nim statki. Akwedukt ma bowiem trzy metry głębokości co pozwala niewielkim jednostkom pływającym przepływać pomiędzy jeziorami.

Akwedukt powstał nad czteropasmową drogą N302, która łączy dwie prowincje: Flevoland i Gelderland. Droga przebiega nad jeziorem Veluwemeer, po którym pływają statki i jachty. Jednostek pływających jest tak dużo, a ich wysokość na tyle zróżnicowana, że władze zdecydowały się poszukać alternatywy dla tradycyjnych mostów drogowych. Sięgnęły po rozwiązanie, które było tańsze i wygląda niezwykle.

W efekcie powstała konstrukcja, która umożliwia autom poruszanie się pod wodą, ale nie w tunelu. Dzięki temu w sposób niezakłócony może tędy dziennie przemieszczać się nawet 30 tysięcy samochodów i statki.