Most na cmentarzu w Czechach to nie tylko najkrótsza droga prowadząca na pobliski cmentarz. To także prosty i piękny element architektury, który ma łączyć świat żywych po jednej stronie rzeki, ze światem umarłych – po drugiej stronie, gdzie znajduje się miejscowy cmentarz.
Most zaprojektowali architekci z pracowni AOC architects we współpracy z Klokner Institute. Ten prosty, ale jakże wymowny element architektury pełni kilka funkcji. Pierwszą jest oczywiście funkcjonalność sama w sobie. Most stanowi najkrótszą drogą z pobliskiego kościoła na cmentarz, ale także do znanej rzeźby Jana Hendrycha zwanej „Strażnik” (ang. The Guardian).
Most na cmentarzu w Czechach ma także symbolizować dosłowną „podróż na drugą stronę”, bowiem 10-metrowa struktura z łączy „świat żywych”,gdzie znajduje się miasteczko oraz kościół, z drugim brzegiem niewielkiej rzeki, przy którym znajduje się cmentarz i strzegący wejścia do niego „Strażnik”.
Warto zwrócić uwagę na sama bryłę i kolorystykę mostu, która za sprawą jednolitego, czarnego monolitu wprowadza do okolicy wyrazisty kontrast, a także pozwala na silniejsze odczucia w trakcie pokonywania przeprawy. Co więcej, most wydaje się – i jest – niezwykle lekki pomimo, że wykonano go niemal w całości z betonu. Cała 10-metrowa konstrukcja wykonana została z ultra lekkiego betonu co sprawiło, że most waży zaledwie 3 tony. Zabieg ten sprawił, że most pomimo swojego wyrazistego wyglądu zdaje się być subtelnie osadzony w terenie.
Czytaj też: Minimalizm | Beton | Kościół | Historia | Architektura | Kultura | Czechy
zdjęcia: Boysplaynice