Most Świętokrzyski w Warszawie stał się galerią sztuki! [ZDJĘCIA]

Most Świętokrzyski ozdobiły grafiki, które zaprojektowała Ola Jasionowska. To element wystawy plenerowej poświęconej jej twórczości i zarazem oficjalna inauguracja tak zwanej galerii światła nad Wisłą.

Spacerujący Bulwarami Wiślanymi zyskali nową atrakcję. W rejonie pomnika Syreny trwa ekspozycja prac Oli Jasionowskiej, ilustratorki, która od kilku lat tworzy charakterystyczne grafiki promujące warszawskie wydarzenia. Prace będą prezentowane w formie galerii świateł, ale nie ograniczą się tylko do jednego miejsca.

Teraz mamy dla mieszkańców dodatkową, artystyczną motywację, aby skusić się na spacer nad Wisłą. Można po zmroku przyjść na bulwary, podziwiać sztukę i z nadzieją wypatrywać wiosny. Od lat zachęcamy mieszkańców do odwiedzania Dzielnicy Wisła również w sezonie zimowym. Rzeka w tym okresie bywa równie urokliwa a na pewno spokojniejsza i cichsza. I zawsze jest tu najczystsze powietrze, bo to naturalny korytarz powietrzny – mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły.

Miasto zdecydowało się na taką formę galerii z powodu panującej epidemii Covid-19, aby można było oglądać wystawiane dzieła na świeżym powietrzu, a nie w pomieszczeniach. Plenerową galerię światła w Dzielnicy Wisła będzie można podziwiać w kilka miejscach jednocześnie. Główna ekspozycja będzie wyświetlana na podporach mostu Świętokrzyskiego, które na co dzień niepostrzeżenie stoją w nurcie rzeki. Ich artystyczny wymiar będzie widoczny w pełnej krasie każdego wieczoru po zmroku. Najlepszym punktem obserwacyjnym będzie bulwar Grzymały-Siedleckiego i okolice pomnika Syreny.

Ilustracje Oli Jasionowskiej wyświetlane są na filarach konstrukcji. Dodatkowo w przeszklonych kubikach na bulwarze gen. Pattona będzie można zobaczyć grafiki w otoczeniu zieleni – specjalnie zasadzono tam choinki. Również tu będą okraszone światłem. Trzeci punkt to ściany Pawilonu Edukacji Kamień położonego nad Wisłą na północ od ZOO. Świetlną galerię będzie można zobaczyć zarówno na zewnętrznych, jak i na wewnętrznych ścianach budynku. Będą tu eksponowane grafiki, ale o przyrodniczym charakterze.


Grafiki w naturalny sposób wykorzystują przestrzeń, nieinwazyjnie dodając kolorytu naturalnej aurze golędzinowskiej łąki. Warto dotrzeć tam w trakcie spaceru również, że względu na sam nagradzany w wielu konkursach architektonicznych budynek, który stał się w ubiegłym sezonie centrum Dzielnicy Wisła – zachęca Jan Piotrowski.

Grafiki będą wyświetlane tak długo, jak długo będą podobać się mieszkańcom Warszawy i zachęcać ich do spaceru nad Wisłą. Miasto zachęca do oznaczania zdjęć z wypraw do galerii w mediach społecznościowych hasztagiem #kulturalnieNadWisłą.

Na talent Oli Jasionowskiej zwróciliśmy uwagę już kilka lat temu. O jej twórczości i pracach pisaliśmy w piątym numerze magazynu whiteMAD, który można zamówić w naszym sklepie klikając TUTAJ.

Czytaj też: Miasto | Sztuka | Kultura | Ciekawostki | Warszawa | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Warszawa