Mosty Berdychowskie w Poznaniu. Wkrótce koniec prac [WIEŚCI Z BUDOWY]

Na ich budowę mieszkańcy Poznania czekają od kilku lat. Mosty Berdychowskie budowane są jako przeprawy dla pieszych i rowerzystów nad Wartą i Cybiną. Mosty połączą Chwaliszewo, Ostrów Tumski oraz Berdychowo. Obecnie trwa montaż balustrad.

Dokumentację projektową mostów przygotowało konsorcjum w składzie: ARPA Architektoniczna Pracownia Jerzego Gurawskiego, Błażej Szurkowski, Maciej Sokolnicki oraz Adam Turczyn. Rozpoczął się montaż balustrad, które wykonane są ze szkła. W ten sposób spacer po mostach ma zaoferować lepsze widoki na nadwarciańskie tereny.

Montaż balustrad rozpoczyna się na moście między Berdychowem a Ostrowem Tumskim. Wykonawca przygotował tam prowadnice, których zadaniem będzie utrzymanie szyb ze szkła hartowanego stanowiących balustrady. Na powierzchniach bocznych łuku i pomostu krótszej konstrukcji widzimy już malowanie w docelowym kolorze. Równolegle na moście układana jest nawierzchnia z żywicy, po której będą poruszać się piesi i rowerzyści. Przygotowania do takich prac trwają także na dłuższym moście, łączącym Ostrów Tumski i Chwaliszewo. To wszystko pokazuje, że jesteśmy już w fazie bardzo zaawansowanych prac, a zakończenie tej inwestycji jest coraz bliżej – mówi Marcin Gołek, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Przeprawa składa się z dwóch części. Dłuższa wiedzie nad Wartą i ma 165 metrów długości, druga nad kanałem ulgi ma 117 metrów. Obecnie na dłuższym moście wykonawca zajmuje się przygotowaniem miejsc na balustrady oraz wnęk pod odwodnienie. Rozpoczęły się tam też prace związane z montażem elementów zbierających wodę.

Sprawdź

Balustrady będą miały pochwyty, w których zamontowana zostanie instalacja oświetleniowa. Źródła światła będą ukryte, a swoją obecność zaznaczą tylko nocą. Dobór opraw oświetleniowych i opracowanie właściwego technicznie rozwiązania przeprowadzono we współpracy z Zakładem Metrologii, Elektroniki i Techniki Świetlnej Politechniki Poznańskiej.

Obie konstrukcje opierają się na przyczółkach, a dotychczas wykorzystywane podpory, ze względu na swój tymczasowy charakter, zostały zdemontowane. Projektanci postawili na minimalistyczny styl, wyrazisty w formie i oszczędny w detalu, dlatego wybór odpowiednich balustrad i oświetlenia był bardzo istotny – informują Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Architekci zaprojektowali dwie smukłe, zawieszone nad lustrem wody wstęgi, które nie posiadają pośrednich podpór. W ten sposób nie będzie zakłócony widok na Katedrę, Ostrów Tumski i most świętego Rocha. Mosty mają jednakową strukturę i tworzą spójną kompozycję przestrzenną.

Kiedy mosty zostaną otwarte? Prawdopodobnie na pierwszy spacer będzie można się tutaj wybrać wiosną 2025 r.

zdjęcia: Poznańskie Inwestycje Miejskie

Czytaj też: Poznań | Miasto | Urbanistyka | Place, Skwery, Parki  | whiteMAD na Instagramie