Motorola moto g100. Designerski smartfon, który w sekundę zmienisz w centrum pracy

Aby smartfon stał się centrum pracy nie trzeba inwestować w wyszukany zestaw. Wystarczy podłączyć telefon do dowolnego ekranu, który ma wyjście HDMI. Funkcjonalność jest możliwa dzięki platformie Ready For, którą Motorola uruchomiła wraz z debiutem modelu moto g100.

Moto g100 to jubileuszowy, specjalny model 10. generacji serii moto g. Motorola świadomie wybrała ten model jako flagowe urządzenie, ze względu na jego możliwości – jeszcze nigdy nie udało się zmieścić tak wiele funkcji, w tak kompaktowym opakowaniu. Producent tym flagowym modelem pokazuje moc drzemiącą w platformie Ready For.

Nie będę tutaj opisywać szczegółów technicznych telefonu. Skupię się na kilku aspektach, które spodobały mi się najbardziej. Motorola moto g100 ma nowoczesny design. Plecki urządzenia pokryte są połyskującą powłoką, której wygląd zmienia się w zależności od tego, pod jakim kątem będziemy ją oglądać. Raz dominuje chłodny turkus, innym razem intrygujący fiolet. Za każdym razem kolaż prezentuje się inaczej.

Urządzenie ma duży i czytelny wyświetlacz. Warto zwrócić uwagę na baterię, której pojemność to aż 5000 mAh. Taka pojemność sprawia, że z telefonu z powodzeniem będzie można korzystać nawet dwa dni bez konieczności doładowywania. Lubisz robić zdjęcia? Docenisz ten aparat! Matryca aparatu flagowej motoroli ma 64 Mpx, z kolei drugi moduł ma 16 Mpx i został stworzony do ujęć szerokokątnych. Ten drugi niweluje problem fotografowania architektury – często bywa tak, że budynek po prostu nie mieści się w kadrze. Problem znika w przypadku ujęć szerokokątnych.


Ciekawostką jest funkcja Dual Capture – telefon może rejestrować obraz przednim i tylnym aparatem jednocześnie. To przydatna funkcja zwłaszcza wtedy, kiedy chcemy widzom coś pokazać i w tym samym czasie to skomentować, pokazując swoją reakcję. Telefonem można też sterować za pomocą gestów. Wystarczy odpowiednio poruszyć smartfonem, aby szybko włączyć aparat lub latarkę. Ten pierwszy uruchomimy poprzez dwukrotne przekręcenie nadgarstka, z kolei latarkę uruchomimy przez dwukrotne machnięcie. Funkcje te działają nawet przy zablokowanym telefonie.

W naszej redakcji testowaliśmy już wiele telefonów. Jednak ten jest wyjątkowy bo na kilka dni mogłem zapomnieć o swoim służbowym laptopie. Dzięki platformie Ready For smartfon moto g100 w sekundę zmieniał się w desktop idealny do biurowej pracy. Czy było to wygodne? Owszem! Telefon jest superszybki i ma moc, która zaskakuje wydajnością. Aby zmienić telefon w “stacjonarkę”, wystarczy podłączyć go do dowolnego monitora lub telewizora, korzystając z kabla USB C HDMI dołączonego do zestawu. Projektanci Motoroli nie chcieli po prostu klonować obrazu telefonu i przesyłać go na większy ekran. Zamiast tego użytkownik wybiera jeden z czterech trybów.

Dla mnie najważniejszym był tryb “Desktop” – czyli mobilny pulpit. Wybierając ten tryb, możemy pracować jak na komputerze. Na co dzień korzystam z ekosystemu Google, dlatego wystarczyło, abym zalogował się na swoje konto Google, by ulubione strony internetowe mieć pod ręką. W trybie “Desktop” mamy dostęp do przeglądarki internetowej i popularnych narzędzi Google do pracy biurowej. W tym trybie telefon może służyć jako touchpad i klawiatura. Polecam jednak wcześniej połączyć bezprzewodową klawiaturę oraz mysz. W ramach testów korzystałem z myszy Lenovo ThinkPad X1 Presenter Mouse oraz klawiatury Lenovo ThinkPad TrackPoint Keyboard II. Właśnie te akcesoria możecie zobaczyć na zdjęciach.

Drugim trybem jest “Game“, który zmienia telefon w konsolę do gier. Do motoroli wystarczy podłączyć bezprzewodowy pad, by móc cieszyć się rozrywką na dużym ekranie. W pracy korzystałem też z trybu “Video Chat” – to idealne rozwiązaniedo prowadzenia wideokonferencji. Telefon przyjmuje rolę kamery, a jego oprogramowanie pozwala śledzić rozmówcę, nawet kiedy chodzi po pokoju. Ostatnim trybem jest “TV“. Umożliwia on oglądanie ulubionych filmów i seriali z aplikacji takich jak Netflix czy YouTube. Będąc za granicą, nie musimy logować się na swoje konto w hotelowym telewizorze – wystarczy podłączyć do telewizora telefon. Proste! Tryb “TV” docenią też posiadacze projektorów. Pojemna bateria telefonu sprawi, że korzystając z projektora, ograniczymy liczbę kabli do minimum.

Mimo tak licznych funkcji interfejs Ready For jest prosty i bardzo intuicyjny. Po wybraniu trybu na ekranie pojawiają się duże ikony aplikacji lub gier, z których w danym trybie możemy korzystać. Najbardziej polubiłem tryb “Desktop”, bo na kilka dni mogłem zapomnieć o wożeniu laptopa do redakcji. Telefon przydał mi się również na kilku spotkaniach – wystarczyło go podłączyć do zewnętrznego ekranu, bym mógł uruchomić prezentację. To bardzo wygodne! A jak ty wykorzystasz motorolę moto g100?

Czytaj też: Minimalizm | Biuro | Technologia | Detal | whiteMAD na Instagramie

Artykuł przygotowałem we współpracy z firmą Motorola.