Mozaika dawnej pijalni wód mineralnych wpisana do rejestru zabytków

Mozaika znajduje się we wnętrzu dawnej pijalni wód mineralnych przy ulicy Puławskiej 51 w Warszawie. Przyszły najemca lub właściciel lokalu będzie musiał ją zachować.

Decyzję o wpisie do rejestru zabytków ruchomych podjął Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, prof. Jakub Lewicki. To unikalny przykład zdobienia wnętrz, którego próżno szukać we współczesnych lokalach gastronomicznych.

Dawna pijalnia wód mineralnych Uzdrowiska Konstancin znajduje się w przyziemiu zabytkowej kamienicy przy ulicy Puławskiej 51. Jej wnętrze zdobi plastyczna dekoracja, która składa się z naściennej dekoracji mozaikowej, płytek ceramicznych szkliwionych, polichromii i płynnego lastryko. Całość wykonano w latach 60. XX wieku.

Pijalnia wód w tym miejscu otwarta została z powodu odkrycia na terenie Konstancina bogatych źródeł solanki. Dzięki niej warszawiacy mogli smakować wód spotykając się tutaj z bliskimi. Cenna mozaika umieszczona jest na północnej i wschodniej ścianie z charakterystycznie zaokrąglonym narożnikiem. To wielkoformatowa abstrakcyjno-pejzażowa kompozycja.

Kompozycja stanowi kompilację płaszczyzn oraz kształtów o ziarnistej (otoczaki, płukane lastriko) i gładkiej fakturze (szkliwione płytki ceramiczne, biała polichromia podkreślająca kontury form ceramicznych i strukturalnych). W kolorystyce ściany dominują beże, żółcienie i brunatne brązy, akcentowane tesserami o barwie zielonej i błękitnej. W partiach ułożonych z otoczaków wykorzystana została ich naturalna barwa, jednak miejscowo widoczne są też ślady malatury – wyjaśnia Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, prof. Jakub Lewicki.


Wnętrze lokalu zdobi też ceramiczna okładzina słupa konstrukcyjnego. Artyści, tworzący charakterystyczne dla realizacji wnętrzarskich lat 50. i 60. XX w. wielkoformatowe dekoracje plastyczne, skupiali się na zagadnieniach formy i koloru. Dzieła te cechowały się różnorodnymi technikami rzeźbiarskimi, mozaikowymi i malarskimi oraz architektonicznymi, często łączonymi w obrębie jednej pracy (podobnie jak w tym wypadku).

Całość stanowi cenny przykład polskiej sztuki dekoracyjnej lat 50. i 60. XX wieku. Mozaika jest też cenna ze względu na swoją wartość historyczną.

źródło: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków (https://www.mwkz.pl)

Czytaj też: Zabytek | Warszawa | Wnętrza | Sklep | Mozaika | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły