fot. Jan Machowski, źródło: Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Mozaika w zoo w Krakowie uratowana. Teraz jest w innym miejscu

Mozaika zdobiła kiedyś pawilon zwierząt drapieżnych w zoo w Krakowie. Niedawno dzieło zdemontowano i zabezpieczono. Jego spora część pojawiła się przy ogrodzeniu zoo od strony alei Żubrowej.

Prace relokacji mozaiki prowadzone były wedle wytycznych Miejskiego Konserwatora Zabytków. To dzieło autorstwa Heleny i Romana Hussarskich, które kiedyś zdobiło pawilon zwierząt drapieżnych. Teraz mozaika stała się elementem nowego budynku dla szympansów i kakaków japońskich.

Na wniosek Miejskiego Konserwatora Zabytków, konieczna była zmiana sposobu realizacji założonego zakresu robót związanych z zabezpieczaniem mozaiki. Ten etap został już zrealizowany: elementy mozaiki przeznaczone do zachowania zostały zdeponowane zgodnie z wytycznymi onserwatorskimi, odpowiednio zabezpieczone i złożone na terenie Ogrodu Zoologicznego. Aktualnie kończy się żmudny proces specjalistycznych prac konserwatorskich związanych z oczyszczeniem, zabezpieczaniem i przygotowaniem do ponownej ekspozycji materiału ceramicznego – informuje Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie.

Mozaika pojawiła się na ścianie zoo w 1967 roku. Ich autorami są Helena i Roman Hussarscy. Mozaika składa się z dekoracyjnych, ceramicznych płytek, które symbolicznie nawiązują do motywów zwierzęcych i geometrii. Elementy te są już zamontowane na docelowych miejscach. Dzieło można oglądać na wybudowanym specjalnie w tym celu fragmencie ogrodzenia ogrodu zoologicznego od strony alei Żubrowej.

fot. Jan Machowski, źródło: Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Proces konserwacji był trudny i długotrwały z uwagi na znaczne zabrudzenia materiału ceramicznego. Efekt prac – wykonywanych przez specjalizującą się w konserwacji zabytków pracownię ICOS Joanna Szczepanik – Łukasiewicz z Krakowa – przeszedł oczekiwania – dodają krakowscy urzędnicy.

W miejscu dawnego pawilonu, który został wyburzony zbudowany zostanie nowy budynek dla szympansów i makaków japońskich. Obiekt zaprojektowano w taki sposób, aby maksymalnie uatrakcyjnić możliwość obserwacji zwierząt latem i zimą, przy zapewnieniu im doskonałych warunków do bytowania. Zastosowane zostaną przegrody szklane, które zapewniają bardziej bezpośredni kontakt z mieszkańcami pawilonu – temu mają również służyć stalowe siatki oddzielające zwiedzającego od zwierząt „zielona fosą” i barierką.

Przestrzenie wewnętrznie i zewnętrzne będą tak zaaranżowane, by z jednej strony dać zwiedzającym złudzenie przebywania w otoczeniu zwierząt, a z drugiej zaś, by zapewnić szympansom i makakom miejsce do bytowania podobne do naturalnego.

źródło: Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie (zim.krakow.pl)

Czytaj też: Kraków  | Mozaika | Zabytek | Sztuka | Architektura PRL | whiteMAD na Instagramie