Mozaika z roślin ozdobiła dworzec PKP w Oświęcimiu

Przed nowym dworcem kolejowym w Oświęcimiu pojawiła się mozaika stworzona z 2500 roślin. Powstał żywy obraz, który wprost odwołuje się do historycznego dzieła Kazimierza Gąsiorowskiego, czyli szklano-kamiennej mozaiki pochodzącej z lat 1964-65.

Przed laty mozaika zdobiła hol starego dworca. Kolejarze zdecydowali, aby przenieść ją na elewację nowego dworca w Oświęcimiu. Stworzony układ roślin nawiązuje do kompozycji pierwowzoru. Są na niej poziome pasy i kształty przypominające fale lub smukłe łodzie. Roślinny odpowiednik posiada podobne wymiary – ma taką samą długość 24 metrów i nieco większą szerokość (6,5 m).

Kwietna mozaika składa się dokładnie z 2496 roślin. Aby ułatwić ich rozmieszczenie w sposób zgody z projektem, cała powierzchnia zielonej mozaiki została podzielona na kwadraty o boku 1 m, a następnie w każdym z tych pól umieszczono 16 sadzonek w układzie opisanym w dokumentacji. Do jej wykonania użyto sadzonek rozchodnika kamczackiego (747 szt.), rozchodnik białego (617 szt.), żurawek w odmianach ‘Creme Brulee’ (555 szt.) i ‘Palace Purple’ (263 szt.) oraz 314 goździków sinych.

becnie rośliny są jeszcze młode, ale kiedy osiągną pełne rozmiary, to pokryją cały kwietnik gęstą darnią z liści o zróżnicowanej kolorystyce, charakterystycznej dla danego gatunku i odmiany – mówi architekt Paweł Kośmicki, z PKP S.A., autor projektu przebudowy dworca.

Co ciekawe, roślinna mozaika będzie zmieniać swój wygląd. Rośliny zmienią bowiem swój kolor – wiosną liście żurawki będą ciemnobordowe i rdzawe, goździków – sinoniebieskie, a rozchodników – jasnozielone i bordowe.

Podczas okresu kwitnienia latem żurawki wytworzą łodyżki o wysokości około 30 cm w kolorze liści i drobne kwiatki rozsypane stożkowo wokół górnej części łodygi – w kolorze kremowo białym i koralowo różowym. Goździki zakwitną w kolorze cyklamenowo-różowym, a rozchodniki wytworzą kwiatostany w formie małych baldaszków w kolorze słonecznikowej żółci i pomarańczowym. Kwitnienie poszczególnych roślin potrwa kilka tygodni zależnie od gatunku – opowiada Marzena Świtalska, autorka kompozycji roślinnej i architekt krajobrazu.

Mozaika z roślin


Już za kilka miesięcy żurawki i goździki stracą intensywność koloru liści. Rozchodniki przebarwią się na brązowo i rudo.

Żywa mozaika ma wypełniać i uatrakcyjniać przestrzeń placu dworcowego, ale jednocześnie być symbolicznymi kwiatami złożonymi w hołdzie ofiarom dawnego obozu Auschwitz-Birkenau.

Nowy dworzec kolejowy w Oświęcimiu budowany jest w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego. Obecnie trwa etap odbioru budynku. Planowane otwarcie obiektu nastąpi jeszcze w pierwszej połowie tego roku.

Czytaj też: Dworzec kolejowy | Zieleń | Modernizm

Mozaika przed dworcem w Oświęcimiu, marzec 2020. fot. PKP SA
Mozaika przed dworcem w Oświęcimiu, maj 2020. fot. PKP SA

źródło: PKP SA