MulitPly: drewniana kostka przed Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie


Niezwykły, modułowy pawilon z drewna będzie można oglądać od 15 września 2018 r. Jego nazwa to „MultiPly”, co ma nawiązywać do wielokrotności. Konstrukcja zbudowana zostanie na dziedzińcu Sacklera, tuż obok Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Autorami tego wspólnego przedsięwzięcia są: pracownia architektoniczna Waugh Thistleton, firma Arup oraz Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego — AHEC.

„MultiPly” to jeden z projektów wiodących, przygotowywanych na Festiwal Designu w Londynie – doroczne święto designu w brytyjskiej stolicy. Strukturą będzie przypominał labirynt elementów, nakładających się na siebie i wzajemnie przenikających, zachęcając w ten sposób odwiedzających do nowego spojrzenia na sposób projektowania i budowania domów i miast.

W swej istocie „MultiPly” dotyka dwóch największych aktualnie wyzwań współczesności: konieczności zapewnienia ludziom schronienia i walki o zahamowanie zmian klimatycznych. Projekt łączy dwa istotne aspekty: technikę budowy modułowej z materiałem konstrukcyjnym spełniającym wymogi zrównoważonego rozwoju.

Nadrzędnym celem projektu jest otwarcie publicznej debaty dotyczącej zapobiegania zmianom środowiskowym, przy wykorzystaniu innowacyjnych, a jednocześnie niedrogich konstrukcji. Znaleźliśmy się w punkcie krytycznym, zarówno w zakresie budownictwa mieszkaniowego, jak i emisji CO2. Wierzymy, że wszechstronny i w pełni odnawialny surowiec, jakim jest tulipanowiec amerykański – stanie się jedną z istotnych odpowiedzi na te problemy – powiedział Andrew Waugh, współzałożyciel pracowni Waugh Thistleton.

W ciągu dnia licząca 9 metrów wysokości instalacja z tulipanowca zapewni rozrywkę i zabawę. Labirynt poprowadzi odwiedzających przez ciągi schodów, korytarzy i otwartych przestrzeni, zachęcając przy tym do eksplorowania potencjału drewna w architekturze. Wieczorami z kolei, subtelnie oświetlony pawilon stanie się miejscem wyciszenia i kontemplacji, pozwalając gościom zadumać się nad pięknem tego naturalnego materiału.

Schodami w górę i w dół, po mostach i przejściach – w ten sposób konstrukcja pozwoli odwiedzającym doświadczyć przestrzeni i światła – powiedział Waugh.

„MultiPly” to niezwykle przejrzysta struktura, otwarta na dziedziniec i fasadę Muzeum Wiktorii i Alberta, zachęcająca przechodniów do wejścia do środka, oferując zupełnie nową perspektywę na historyczne mury budynku.

Trójwymiarowa konstrukcja powstanie z 17 modułów wykonanych z amerykańskiego tulipanowca w technologii CLT (drewna klejonego krzyżowo), z łączeniami wykonanymi metodą cyfrową. Projekt zostanie dostarczony na miejsce w płaskich paczkach, po rozpakowaniu gotowych do złożenia, a następnie zmontowany w niecały tydzień. Po zakończeniu festiwalowej prezentacji modułowa konstrukcja pawilonu umożliwi jego rozebranie i powtórne złożenie w innej lokalizacji.

Pracownia Waugh i Thistleton od dziesięcioleci jest pionierem w zakresie innowacyjnego wykorzystania drewna w budownictwie. MultiPly stanowi test nowej, bardziej zrównoważonej metody budowania, łączącej projekt modułowy z łatwo dostępnym materiałem o ujemnym śladzie węglowym – tulipanowcem amerykańskim, powiedział David Venables, Dyrektor AHEC na Europę. W przeszłości AHEC współpracował z wieloma znakomitymi architektami, takimi jak David Adjaye, Amanda Levete, Alex de Rijke czy Alison Brooks. Teraz postanowiliśmy nawiązać współpracę z Waugh i Thistleton, aby móc w pełni wyeksponować właściwości strukturalne, estetyczne i środowiskowe klejonych krzyżowo paneli z tulipanowca amerykańskiego.