Multimedialne ławeczki w Zakopanem podzieliły internautów. “Przypominają nagrobki”

W Zakopanem pojawiła się nowa atrakcja. To sieć multimedialnych ławeczek, które poświęcone są twórcom kultury. Ławeczki na zlecenie urzędu miasta zaprojektował lokalny rzeźbiarz, a kilkaset tysięcy złotych na realizację projektu dała Unia Europejska. 

Ławki wykonane są z granitu. Zaprojektował je Marek Szala, autor ołtarza papieskiego pod Wielką Krokwią z 1997 r. W Zakopanem trwa właśnie montowanie ostatnich z nich. Wśród kamiennych ławek znaleźć można te poświęcone między innymi pisarzom – Janowi Kasprowiczowi, Witkacemu, Kornelowi Makuszyńskiemu czy kompozytorom – Mieczysławowi Karłowiczowi, Karolowi Szymanowskiemu i Wacławowi Geigerowi. Swoją ławeczkę ma nawet Parafialny Regionalny Zespół „Giewont” tworzący muzykę góralską.

Budowę ławek w 75 procentach sfinansowano ze środków unijnych w ramach programu „Popularyzacja zakopiańskiego dziedzictwa kulturowego”. Wszystkie ławki są multimedialne. Rzeźbienia na ich oparciach nawiązują do prezentowanych tematów i postaci. Wystarczy tylko nacisnąć przycisk i już można słuchać utworów literackich i muzycznych. Tekstom czytanym towarzyszy muzyka skomponowana przez Jerzego Chruścińskiego z Teatru Witkacego. Z kolei kod QR odsyła do strony, na której można zapoznać się z elementami biografii dotyczących bohaterów. Ławeczki podpisane są także pismem Braille’a.

Pierwszą ławeczkę zlokalizowano przy ul. Piłsudskiego. Oddana do użytku została 10 maja podczas uroczystości związanych z przekazaniem do Muzeum Tatrzańskiego przez rodzinę pisarza Orderu Orła Białego przyznanemu pośmiertnie Kornelowi Makuszyńskiemu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Oficjalne otwarcie pozostałych ośmiu ławeczek odbędzie się w sierpniu podczas Zakopiańskiego Festiwalu literackiego. 

O ławeczkach wcześniej pisali dziennikarze portalu 24tp.pl. Publikacja podzieliła internautów. W komentarzach pod artykułem można znaleźć wypowiedzi zarówno fanów projektu, jak i jego przeciwników:

No nagrobek – Kinga.

Ja byłam w Zakopanym i miałam okazję zobaczyć i posłuchać ławeczki grającej na naprzeciwko skoczni. Miła melodia. Moim dzieciom też się podobały – Jusz.
Pierwsze wrażenie negatywne, przypominają nagrobki. Tu jest Podhale, nie można wymyślić niczego co by nawiązywało do naszego regionu? – Inga.

Korzystać z ławek można już teraz. W sumie budowa dziewięciu ławek pochłonęła 364 800 zł, co oznacza, że jedna kosztowała ponad 40 tysięcy złotych. Co myślicie o całym projekcie?

fot. UM Zakopane

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły