letniskowy dom

Muma Hut. Maleńki letniskowy dom w owocowym sadzie

Letniskowy dom Muma Hut znajduje się w miejscowości Armeniș w Rumunii. Budynek zaprojektował architekt Miodrag Stoianov.

Całkowita powierzchnia budynku to zaledwie 15 m kw. Nazwa Muma Hut w tłumaczeniu na język polski może być rozumiana jako “pokój sadu”. Nazwa symbolizuje bliskość przyrody. Wypoczywający w niej turyści mają owocowy sad na wyciągnięcie ręki.

We wnętrzu brakuje luksusów. Chatka powstała dla tych, którzy chcą doświadczyć dzikiej przyrody zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz domku. Konstrukcję domku opracowano podczas warsztatów design + build podczas weekendów w maju, czerwcu i lipcu 2020 roku. Do stworzenia budynku wykorzystano drewno pozyskane od lokalnych rzemieślników. Pozyskano od nich również gont, który ozdobił dach budynku.

Również wnętrze zdominowane jest przez deski. Budynek posiada izolację z wełny szklanej, dlatego z powodzeniem można tu nocować nawet w chłodniejsze wieczory.

letniskowy dom


Realizacja budynku była też spełnieniem dziecięcych marzeń architekta, który kiedyś pragnął mieć domek na drzewie. Ciekawostką jest pojedynczy stopień prowadzący do małego tarasu chaty. Stopień wykonany został z drewnianych belek odzyskanych ze starego rozebranego domu.

Letniskowy dom w Rumunii został nominowany do konkursu Mies van der Rohe Award 2022, w którym walczy o tytuł najlepszego obiektu architektonicznego Unii Europejskiej.

Czytaj też: Domek letniskowy| Ciekawostki | Podróże | Drewno

fot. Eduard Terschak, źródło: EUMies Award

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły