dzieci muranowa

Mural „Dzieci Muranowa”. Autorzy namalowali postacie ze starych zdjęć

Mural „Dzieci Muranowa” powstał na Woli przy alei Solidarności. Inspiracją do jego stworzenia były wspomnienia i archiwalne fotografie. Mural ozdobił ścianę garażu, a w jego malowaniu zaangażowali się pobliscy mieszkańcy.

Takie inicjatywy łączą i rodzą społeczne więzi. Najpierw mieszkańcy Muranowa spotkali się na warsztatach, podczas których wycinali szablony postaci oraz pokryli fragment ściany garażu pierwszą warstwą farby. Mural zaprojektował Adam Walas, który wykorzystał stare zdjęcia mieszkańców Muranowa.

Na muralu można odnaleźć przetworzone kadry z autentycznych zdjęć wykonanych na pobliskim osiedlu w czasach powojennych – to kolorowe dzieci, biegające i jeżdżące na rowerze wokół seniorki z Muranowa. Projekt pokazuje też pokolenie przedwojenne mieszkające w dawnej Dzielnicy Północnej – to zielone postaci stapiające się z otaczającą roślinnością – mówi Adam Walas.

Charakterystyczną postacią jest seniorka trzymająca dziecko na rękach. To pani Julianna, dobrze znana mieszkańcom Muranowa, którzy w latach 80. i 90. zostawiali pod jej opieką dzieci. Kolejnym symbolem jest zieleń, która stanowi nawiązanie do sporej ilości drzew dzielnicy.

Podwórka na Muranowie według założeń projektanta prof. Bohdana Lacherta miały być swoistą oazą, dlatego nazywane są „podwórkami-ogrodami”. Na osiedlu, które po wojnie odbudowano dosłownie na gruzach, zasadzano wiele drzew i krzewów, które symbolizowały odradzające się po wojnie nowe życie na osiedlu- pomniku – dodaje Adam Walas.

dzieci muranowa


Nowy mural „Dzieci Muranowa” jest już drugim powstałym z serii. Pierwszy pojawił się na ścianie apteki przy ul. Miłej 33 i przedstawia grupę dzieci z podwórka na Nowolipiu z 1984 r. Oba murale nie powstałyby gdyby nie… wandale. To właśnie bazgroły, które od lat pojawiają się na budynkach skłoniły mieszkańców do wzięcia sprawy w swoje ręce i powołania ruchu “Malarzy Podwórkowych – STOP bazgrołom”. Do akcji przyłączyli się też uczniowie pobliskich szkół.

Podobnych inicjatyw w przyszłości będzie więcej. Na Muranowie jest jeszcze wiele ścian, które padają ofiarą wandali. Kolorowe murale mają zastąpić pstrokate napisy.

Czytaj więcej: Murale | Warszawa | Historia | Sztuka

fot. muranoteka.pl, źródło: UM Warszawa Wola