fot. CIT Oświęcim

Mural Edwarda Dwurnika w Oświęcimiu odnowiony. Brawo!

Mural Edwarda Dwurnika znajduje się przy ulicy Zamkowej w Oświęcimiu. Dzieło cenionego polskiego artysty pod tytułem “Kontrabasiści” powstało w 2011 roku w ramach Life Festival Oświęcim. Po kilkunastu latach mural wyblakł i stracił swój kolorystyczny dynamizm, z czego słynie Edward Dwurnik. Dzieło zostało odnowione dzięki współpracy prywatnego inwestora, który nabył nieruchomość oraz miasta Oświęcim.  

Motyw ludzi grających na czerwonych kontrabasach zdobi budynek przy ul. Zamkowej u podnóża wzgórza zamkowego. Twórcą muralu jest jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów sztuki współczesnej Edward Dwurnik. Dzieło powstało w 2011 roku w ramach Life Festival Oświęcim. Teraz w związku z przebudową budynku przez właściciela mural został odnowiony. Prace kosmetyczne sfinansowało miasto Oświęcim. Z kolei prywatny inwestor oświetlił malowidło.

W Oświęcimiu znajduje się unikatowa kolekcja murali na budynkach w różnych częściach miasta. Większość z nich swoją tematyką nawiązuje do propagowania pokoju i tolerancji, przełamywania barier i stereotypów kulturowych. Wszystkie opatrzone są sygnaturami autorów, którzy odsłaniali je podczas Life Festival Oświęcim. Większość z prezentowanych malowideł ściennych została wykonana przy wsparciu finansowym miasta. Stanowią szlak murali, który jest chętnie przemierzany przez turystów odwiedzających Oświęcim.

źródło: https://oswiecim.pl/ 
zdjęcia: https://oswiecim.pl/ / google.maps.pl 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Metamorfoza | Murale | Sztuka | whiteMAD na Instagramie  | Oświęcim

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły