Mural na Mokotowie. Litery reprezentują style różnych artystów, którzy go tworzyli. 

Murale to wspaniałe elementy miast, które nie tylko wykorzystują dostępne przestrzenie by zmienić je na element dekorayjny miasta. Jest to również świetny sposób na przypominanie lokalnych bohaterów i ważnych postaci, tradycji, legend miejskich, czy wydarzeń, które zapisały się w historii miasta. Najnowszy mural na Mokotowie, który powstał dzięki Good Looking Studio ma zarażać pasją do liternictwa i typografii, która jest znacznie ciekawsza niż może się to wydawać. Projekt ma również przybliżyć mieszkańcom stolicy rzemiosło liternictwa.

Organizatorem akcji stworzenia muralu Wallphabet jest warszawskie studio kreatywne Good Looking Studio, które słynie z wielu świetnych realizacji na terenie Warszawy. Wśród najważniejszych projektów grupy są między innymi mural z wizerunkiem Fryderyka Chopina na warszawskiej Tamce, o którym przeczytacie (TUTAJ), a także odnowienie kultowych murali z PRL-u (TUTAJ). Ich najnowszy projekt powstał na Mokotowie, przy ulicy Madalińskiego 11. To, co wyróżnia mural na tle innych podobnych realizacji to fakt, że do jego realizacji zaproszono 15 artystów z całego świata, którzy zaprojektowali i wykreślili litery w różnych, charakterystycznych dla siebie stylach. Ich pełna lista poniżej:

Wallphabet:

A – Slowmotion

B – Zuzanna Rogatty

C – Patrycja Podkościelny

D – Zuzanna Rogatty

E – Rudy Walldog

F – Patrycja Podkościelny

G – Rylsee

H – Zuzanna Rogatty

I – Rudy Walldog

J – Maja Kobylińska

K – Patrycja Podkościelny

L – Partners In Crime

M – Zuzanna Rogatty

N – Kamil Borowski

O – Weronika Kasprzyk

P – Alec Tear

Q – Partners In Crime

R – Kamil Borowski

S – Otto Baum

T – Typowarszawa

U – Patrycja Podkościelny

V – Copenhagen Signs

W – Weronika Kasprzyk

X – Patryk Hardziej

Y – Patryk Hardziej

& – Sign of Power

Z – Weronika Kasprzyk

Napis WARSAW – Copenhagen Signs

Do realizacji projektu zaproszono kilkunastu artystów, pasjonatów, którzy na co dzień tworzą litery różnymi technikami i prezentują zróżnicowane podejście do typografii. Każdy z zaproszonych gości zaprojektował przynajmniej jedną literę alfabetu. Za stworzenie z pojedynczych projektów spójnej całości w formie kolażu i przeniesienie jej na ścianę odpowiadało Good Looking Studio.

“Ten projekt był dla nas ważny, ponieważ to właśnie od pasji do liter zaczęła się historia Good Looking Studio. Bez niej nie doszlibyśmy tu, gdzie jesteśmy dziś. Uznaliśmy więc, że warto włożyć wysiłek i w imieniu całej społeczności osób skupiających się wokół liternictwa dotrzeć pod strzechy i zainteresować naszą pasją szersze grono odbiorców. Cieszymy się, że nasza inicjatywa spotkała się z tak pozytywnym odbiorem zaproszonych artystów oraz lokalnej społeczności.” – mówi Piotr Ruszkowski, pomysłodawca Wallphabetu i Creative Director w Good Looking Studio.

Idea promocji liternictwa w Polsce ma już swoją historię. W ubiegłym roku Good Looking Studio powołało do życia Signpainters Poland. Jest to organizacja zajmująca się popularyzacją liternictwa oraz edukacją w jego zakresie. Dzięki organizowanym warsztatom każdy może zapoznać się ze sztuką tworzenia liter lub doskonalić swoje zdolności pod okiem międzynarodowych autorytetów o wąskich specjalizacjach. Gośćmi prowadzącymi warsztaty były już m.in. takie osobistości świata typografii jak: Gustavo Ferrari (Fileteado, Argentyna), Mike Meyer (USA), Jacob Engberg (Copenhagen Signs, Dania), czy Richie Chlaszczak (Oslo Skiltmaler, Norwegia). Zdjęcia muralu wykonał Michał Dziurkowski.

zdjęcia: Michał Dziurkowski
źródło: materiały prasowe / Good Looking Studio