Mural solidarności z Ukrainą powstał na ścianie bloku w Gdańsku

Mural solidarności z Ukrainą powstał na ścianie bloku przy ulicy Chłopskiej 34 na Przymorzu w Gdańsku. Wykonał go zespół WakeUpTime.

Malowidło zaprojektował Jakub Sobczak. Od chwili, kiedy zespół WakeUpTime wpadł na pomysł pomalowania ściany do momentu jego odsłonięcia minęły zaledwie dwa dni. W ten symboliczny sposób WakeUpTime chce wesprzeć Ukraińców w walce o swoją niepodległość.

Mural zajął całą wysokość ściany w pięciokondygnacyjnym bloku. Przedstawia on herb Ukrainy w artystycznej formie. Oryginalny herb Ukrainy to złoty trójząb umieszczony na niebieskiej tarczy. Jego formę opracowano w 1918 roku. Trójząb symbolizuje suwerenność kraju przez wpisanie w niego ukraińskie słowo воля – wolność. Mural solidarności z Ukrainą na ścianie bloku w Gdańsku przypomina ptaka, który niesie pokój. Za pomysł i realizację muralu odpowiedzialny jest Marcin Budziński z WakeUpTime. Jego odsłonięcie nastąpiło drugiego marca.


WAKEUPTIME to studio projektowe założone przez niezależnych projektantów z Trójmiasta: Mateusza Hanusa i Marcina Budzińskiego. W ciągu dziesięciu lat działalności studio wykonało kilkaset projektów z dziedziny druku, identyfikacji wizualnej, architektury wnętrz, projektowania mebli i stron internetowych. Kilka lat temu zespół stworzył mural “Nigdy więcej wojny”, który pojawił się na ścianie bloku w sąsiedztwie muralu solidarności z Ukrainą.

Czytaj też: Murale | Gdańsk | Blok | Sztuka | Ukraina  | whiteMAD na Instagramie

źródło: WakeUpTime