Mural tekstylny

Mural tekstylny w Poznaniu. Stworzyli go uczniowie tamtejszej szkoły

Mural tekstylny stworzyli uczniowie Zespołu Szkół Odzieżowych w Poznaniu. To jedyny taki mural w Poznaniu i chyba jedyny w Polsce.

Mural znajduje się na Starym Mieście. Uczniowie poznańskiej “Odzieżówki” wykonali go w niekonwencjonalnej technice. Pomysł na jego powstanie pojawił się już przed wakacjami. Ogłoszono wtedy konkurs, następnie uczniowie wykonywali i zszywali poszczególne elementy, aż odsłonili kompletne dzieło. Projekt muralu przygotowała Agata Golik, można go oglądać przy ul. Kazimierza Wielkiego 17, tuż obok wejścia do szkoły.

„Kontrasty” – mural tekstylny, to projekt mający na celu zachęcenie młodzieży do głębszej analizy zjawiska różnorodności w otaczającym ją świecie, oraz postrzegania owej różnorodności jako elementu, który może łączyć, a nie dzielić – mówi Maria Korczak, dyrektor Zespołu Szkół Odzieżowych.

Dzieło wykonane zostało między innymi z filcu i tiulu. Różnorodność tkanin ma symbolizować bogactwo pomysłów uczniów, którzy stanowią przedstawicieli różnych grup etnicznych, narodowości i środowisk. Ta różnorodność wpływa na tworzenie wspólnych wartości – uczniowie dzielą się swoimi zainteresowania w sztuce, inspirują się. Język sztuki jest tutaj uniwersalny, a sztuka przełamuje bariery, integruje i jest płaszczyzną spotkań.

Mural tekstylny


To właśnie integracja i spotkanie na płaszczyźnie twórczej było celem podjętych działań. Wspólne tworzenie, praca w projekcie jest jedną z metod edukacyjnych kształtujących umiejętność współpracy w zespole – podkreśla Lidia Koralewska – koordynatorka projektu.

W efekcie powstał mural wykonany nie z farby, a tkanin. W ten sposób inni uczniowie mają być zachęceni do pobudzenia kreatywności i wykazania swoich umiejętności krawieckich zdobytych podczas nauki w szkole. Honorowy Patronat nad powstaniem muralu objął Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak. Projekt zrealizowany został we współpracy z Centrum Inicjatyw Lokalnych Startownia Staromiejska.

Czytaj więcej: Ciekawostki | Tkanina | Sztuka | Murale | Poznań

źródło: Zespół Szkół Odzieżowych w Poznaniu