fot. Gaweł Czajka

Mural “Turystka” w Sopocie został odnowiony. Właśnie zakończono prace

Mural “Turystka” znajduje się na ścianie kamienicy przy ulicy Haffnera w Sopocie. Wymalowany został w 2012 roku, jednak już po kilku latach ze ściany zaczęła odpadać farba. Ścianę wyremontowano, a sympatyczna “Turystka” wróciła na swoje dawne miejsce.

Mural “Turystka” powstał w ramach festiwalu Artloop w 2012 roku na ścianie kamienicy przy ulicy Haffnera 25. Zaprojektowała go Anna Reinert, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Mural przedstawia sylwetkę kobiety odzianej w letnią sukienkę i przeciwsłoneczne okulary. Dziewczyna stoi bosa oparta o ścianę z twarzą skierowaną w stronę słońca. Efekt promieni podkreślono malując za jej plecami charakterystyczny cień.

Mieszkańcy Sopotu przywiązali się do malowidła, dlatego zaniepokoił ich jego stan. Farba na ścianie kamienicy zaczęła się łuszczyć, a “Turystka” pomału traciła kolorowe elementy. Aby wyremontować dzieło sztuki konieczna była zgoda wspólnoty mieszkaniowej, która zarządza budynkiem. Miasto musiało się porozumieć z mieszkańcami, bo najpierw należało wyremontować ścianę kamienicy. Dopiero później można było przystąpić do odnowienia muralu.

“Turystka” PRZED renowacją, fot. Agnieszka Okrzeja

Przełom nastąpił w tym roku. Urząd Miasta Sopotu poinformował, że uzgodnił ze wspólnotą szczegóły remontu oraz porozumiał się z autorką odpowiedzialną za powstanie muralu.

Autorka oryginału – Anna Reinert przedstawiła nową “Turystkę” w nieco innej wersji. Sylwetka kobiety została podniesiona, jej twarz spogląda na słońce pod innym kątem, a jedna z rąk swobodnie opada wzdłuż tułowia. Zmienił się też “cień” bohaterki. Miasto zapewnia, że odnowionym muralem będzie się opiekować przez następne 10 lat.

Czytaj też: Murale | Sopot | Renowacja | Sztuka | whiteMAD na Instagramie

“Turystka” PO renowacji, fot. Gaweł Czajka

fot. Agnieszka Okrzeja, Gaweł Czajka