mural Chęcińskiego

Mural we Wrocławiu na cześć twórczości reżysera Sylwestra Chęcińskiego

Nowy mural odsłonięto przy ulicy Hubskiej 37 we Wrocławiu, powstał z okazji jubileuszu 90-tych urodzin reżysera Sylwestra Chęcińskiego. Mural wykonali artyści Marek Grela i Marta Piróg z Czary-Mury.

Powstały mural to przykład malarsko-ceramicznej twórczości. Z racji obranej techniki proces jego wykonania był długi. Projektanci z Czary-Mary konsultowali go z Sylwestrem Chęcińskim, chcieli zadbać o detale namalowanych postaci.

Wykonanie elementów ceramicznych przez Martę Piróg to również był proces żmudny i długotrwały – każda cegiełka na domu Kargula była przygotowana ręcznie z gliny szamotowej. Z takich samych elementów powstał garnek na płocie – opowiada Marek Grela z Czary-Mury.

W sumie mural na cześć twórczości Sylwestra Chęcińskiego powstawał przez sześć tygodni.

Projekt przenosiliśmy na ścianę ręcznie metr po metrze, szkic postaci i scenerii wykonywaliśmy “z ręki”, bez użycia rzutnika czy szablonów, następnie postacie były malowane pędzlami i wałkami w tradycyjny sposób z użyciem farb mineralnych przyjaznych środowisku – dodaje Marek Grela.

Wzrok przyciągają głównie postacie z kultowego filmu “Sami Swoi”, w którym przedstawiono historię skłóconych rodów Pawlaków i Kargulów.

Cieszę się, że codziennie będę mogła oglądać ten obraz, kiedy będę wychodziła z domu. To mój ulubiony film, uwielbiam całą trylogię, ale „Sami swoi” to klasyka moim zdaniem przebija kolejne dwa filmy – podkreśla pani Jolanta mieszkająca przy ul. Hubskiej.

mural Chęcińskiego


Sylwester Chęciński to uznany scenarzysta i reżyser, popularność zyskał głównie dzięki realizacji trylogii “Sami swoi”. Jest absolwentem Wydziału Reżysera łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej. Jako reżyser zadebiutował w 1961 roku, realizując film “Historia żółtej ciżemki”. Większość swoich filmów nakręcił we Wrocławiu i na terenie Dolnego Śląska. Dziś jest honorowym obywatelem Wrocławia.

Czytaj też: Murale | Wrocław | Sztuka | Ciekawostki

fot. Joanna Leja, źródło: UM Wrocław

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły