Mural z bohaterami Czterdziestolatka.

Mural z bohaterami Czterdziestolatka. Powstał na stacji metra Ursynów.

Mural z bohaterami Czterdziestolatka powstał na stacji metra Ursynów. Grafika przedstawia wizerunek dwóch kultowych postaci, które przeszły do ogólnopolskiej popkultury: inżyniera Karwowskiego i technika Maliniaka. 

Nowy mural z bohaterami Czterdziestolatka został namalowany na szybie stacji metra Ursynów znajdującej się w dzielnicy Ursynów. Grafika, która ozdobiła stację metra Ursynów przedstawia fikcyjną postać inżyniera Stefana Karwowskiego, który jest inżynierem budownictwa zamieszkującym w Warszawie w trzypokojowym mieszkaniu w bloku przy ulicy Pańskiej wraz z żoną Magdaleną oraz dwójką dzieci – córką Jagodą i synem Markiem. Posiada tytuł zawodowy magistra inżyniera. W serialu “Czterdziestolatek” dowiadujemy się, że urodził się w roku 1934 jako syn Józefa Karwowskiego.


Druga fikcyjna postać widoczna na muralu to technik Maliniak. Bohater nieco nieporadny, za to niezwykle zabawny i uwielbiany przez widzów. Obie postacie uznaje się za nieoficjalnych patronów rozwoju warszawskiej infrastruktury drogowej, bowiem serial wyprodukowany w latach 1974–1977 obrazuje losy warszawskiej rodziny inżyniera Stefana Karwowskiego, który był w serialu współautorem pm.in. budowy Trasy Łazienkowskiej, dworca Warszawa Centralna czy Trasy Toruńskiej. Stąd też pomysł, by  to właśnie ich wizerunki ozdobiły szyb stacji Ursynów, bowiem to w tej okolicy żyli i pracowali bohaterowie kultowego serialu.

Czytaj też: Ciekawostki | Warszawa | Polska | Murale | Kultura | Miasto | Grafika

źródło: UM Warszawa