Mural z Krzysztofem Komedą powstał na kamienicy w Ostrowie Wielkopolskim. 

Krzysztof Komeda to jeden z najwybitniejszych polskich muzyków, kompozytorów i producentów muzyki filmowej, którego sława nie ograniczała się wyłącznie do Polski. W tym roku przypada 50. rocznica śmierci wielkiego jazzmana, co sprawiło, że Ostrów Wielkopolski postanowił ogłosić rok 2019 jako Rok Komedy Trzcińskiego. Poza wieloma wydarzeniami kulturalnymi, radni postanowili uczcić jego pamięć za pomocą muralu. Autorem i wykonawcą muralu jest Konrad Mucha Moszyński.

Można zapytać, co wspólnego z Ostrowem ma Komeda? Odpowiedź jest prosta. Sporo! To właśnie w Ostrowie Wielkopolskim spędzał swoją młodość Krzysztof Komeda, a właściwie Krzysztof Trzciński. Muzyk uczęszczał do Gimnazjum Męskiego – dziś I LO przy ul. Gimnazjalnej. W szkole założył swój pierwszy zespół, w skład którego wchodzili uczniowie gimnazjum. Tutaj też poznał Witolda Kujawskiego, jednego z pionierów polskiego jazzu, kontrabasistę zespołu +Melomani+. Wiele osób, które osobiście znało Komede mówi, że to właśnie w tym okresie muzyk poznał swój talent i prawdziwą miłość do jazzu.

 

Mural powstał przy ulicy Kolejowej 49 w Ostrowie Wielkopolskim. Miejsce nie jest przypadkowe. Wieloformatowa grafika zajęła zniszczoną ścianę jednej z kamienic, która mieści się tuż obok dworca. Tak o doborze lokalizacji napisała na Facebooku Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, Beata Klimek: „Zamysł jego lokalizacji w sąsiedztwie dworca kolejowego jest taki, aby był dobrze widoczny da przyjezdnych odwiedzających Ostrów. Do tej pory ta ściana była dość zaniedbana i nie sprzyjała dobremu wizerunkowi miasta. Myślę, że to barwne dzieło będzie zachęcało do zapoznania się biografią wybitnego kompozytora.” To, co dodatkowo zachwyca to fakt, że mural został wzbogacony o neony, które po zmroku dodają niesamowitego uroku całej realizacji. 


Na nowo powstałym muralu widzimy wizerunek Krzysztofa Komedy ukazany od profilu. Z oczu muzyka rozchodzi się pięciolinia symbolizująca miłość do muzyki. Co ciekawe wizerunek artysty jest kopią jego fotografii pochodzącej z rodzinnego archiwum. Na muralu widnieje napis: “Krzysztof Komeda Trzciński – w Ostrowie Wielkopolskim narodził się jego jazz”. Autorem i wykonawcą muralu jest lokalny artysta Konrad Mucha Moszyński

źródło: https://www.behance.net/gallery/85252845/Krzysztof-KOMEDA-Trzcinski-mural?tracking_source=search&fbclid=IwAR3zrzm0_SEMUizFUmeIaB9M1pQxOWvdyEl9nJF-qYPTs8WzNdxQzLHSdUM

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły