Mural z ludową lalką

Mural z ludową lalką w Łodzi. Ukraiński artysta dziękuje w ten sposób Polakom!

Mural z ludową lalką zwaną motanką to dzieło artysty z Ukrainy Oleksija Voiskama, bardziej znanego jako Alex Maksiov. Grafik i malarz w ten sposób postanowił podziękować Polakom za ich pomoc i wsparcie udzielone Ukraińcom. Wyraźna kreska i motyw ludowej lalki motanki – właśnie tak wygląda nowy mural w Łodzi, przy ulicy Wygodnej 20. Przyjazd artysty był możliwy dzięki staraniom Fundacji Urban Forms.

Mural stworzony w Łodzi przez Maksiova przedstawia motankę – popularną w Ukrainie lalkę tworzoną z nici i skrawków materiałów, która jest formą talizmanu. Miejsce, w którym powstała praca, nie jest przypadkowe. Przy Wygodnej 20 znajduje się Dom Dziecka nr 13, a mural jest symbolicznym darem artysty dla polskich dzieci i miasta, które pomaga Ukrainie. To także sposób na lepsze poznanie ukraińskiej kultury.

Oleksij Voiskam, bardziej znany jako Alex Maksiov, jest pochodzącym z Ukrainy artystą street artowym, który specjalizuje się w tworzeniu murali 3d, a więc takich, które dają wrażenie trójwymiarowości. Jego prace można zobaczyć w miastach Stanów Zjednoczonych, Turcji, Niemiec, Belgii, Wielkiej Brytanii czy Norwegii. W swoich pracach często nawiązuje do przyrody, tworząc interaktywne murale.

Oleksij Voiskam w trakcie malowania muralu

Dzięki staraniom Fundacji Urban Forms do Łodzi przyjechała także żona Alexa Maksiova, której artysta nie widział od początku wojny w Ukrainie. Tania jeszcze w lutym wyjechała do Berlina. W Łodzi podjęła się udekorowania ścian jadalni w Domu Dziecka nr 1, przy Aleksandrowskiej 123, gdzie schronienie znalazły dzieci ewakuowane z ośrodków w Kowlu, Hołownie i Hulajpołu. Inspiracją dla projektu były rozmowy Tani z dziećmi przebywającymi w ośrodku.

Dzieci, które trafiają do polskich domów dziecka z ukraińskich placówek są szczególnie poszkodowane przez wojnę, a ich trauma zwielokrotniona. By ją przezwyciężyć potrzebują wszelkich form pomocy. Bardzo ważne jest wsparcie psychologiczne, bezpieczne i przyjazne otoczenie, w którym dzieci mogą wyrażać swoje emocje. Wierzymy, że sztuka działa terapeutycznie, oswaja przestrzeń i ułatwia integrację w nowym miejscu – mówi Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Fundacji Urban Forms i podkreśla, że mural przygotowany przez Maksiova pomoże skupić uwagę różnych grup odbiorców na  potrzebach ukraińskich, ale też polskich dzieci, i zwiększy szanse na pozyskiwanie dla nich wsparcia.

Zaproszenie Alexa Maksiova i jego żony to inicjatywa w całości sfinansowana ze środków Fundacji Urban Forms, realizowana we współpracy z Fundacją Dziecko i Rodzina i Centrum Administracyjnym Pieczy Zastępczej. Fundacja Urban Forms w ciągu kilkunastu lat działalności doprowadziła do powstania ponad 150 murali, instalacji i mniejszych obiektów sztuki w przestrzeni publicznej Łodzi, wielu miast w Polsce, a nawet w Limie. Teraz do tego grona dołączył mural z ludową lalką!

O fundacji:
Fundacja Urban Forms, założona w 2008 roku w Łodzi przez Teresę Latuszewską-Syrda, prowadzi działalność polegającą na upowszechniania kultury i sztuki miejskiej oraz propagowaniu jej w różnorodnych środowiskach w Polsce i zagranicą.

W ciągu kilkunastu lat działalności fundacja doprowadziła do powstania 149 murali, instalacji i mniejszych obiektów sztuki w przestrzeni publicznej Łodzi, wielu miast w Polsce, a nawet w Magnitogorsku. Fundacja jest organizatorem Urban Forms Festival (organizowany również pod nazwą Festiwal Galeria Urban Forms i Festiwal Energia Miasta), w czasie którego powstają obiekty sztuki w przestrzeni miejskiej, są organizowane pikniki artystyczne, projekcje, warsztaty, spotkania z artystami. Wspólnie z Uniwersytetem Łódzkim fundacja organizuje międzynarodową konferencję naukową „Aesthetic Energy of the City” (edycje 2014, 2016 i 2018), a także prowadzi działalność edukacyjną, badawczą i wydawniczą. Poczynając od 2013 r. fundacja realizuje w Gdańsku projekt „Gdańskie Fasady OdNowa”, dzięki któremu ponad 200 elewacji kamienic z gdańskiej Starówki zyskało nowy wygląd, a przez ulice Ogarną czy Szeroką biegną nowe szlaki turystyczne.

Pod wpływem licznych dyskusji, rezultatów badań i wymiany doświadczeń Fundacja Urban Forms przyjęła profil działalności opartej na szerokich konsultacjach ze środowiskami społecznym i naukowymi i zaczęła docierać ze sztuką miejską także tam, gdzie jest na nią społeczne zapotrzebowanie i gdzie dotąd jej brakowało, czyli nie tylko na wyeksponowanych ścianach, ale również w podwórkach czy poza śródmieściem. Dzięki działalności Fundacji Urban Forms Łódź zaczęła być postrzegana jako miasto murali i dziś jest znana z tego na całym świecie. Murale stały się niekwestionowaną marką miasta, do Łodzi przyjeżdżają ludzie z całego świata, aby w realu poznać te wielkoformatowe dzieła, a do Fundacji Urban Forms za pośrednictwem Internetu zgłaszają się niemal codziennie artyści, którzy chcieliby nawiązać współpracę i namalować w Łodzi mural. W 2014 i 2015 roku zasoby Galerii Urban Forms zostały udostępnione w przez Google Cultural Institute w ramach Google Street Art Project.

źródło: Mural z ludową lalką / materiał prasowy / Fundacja Urban Forms / https://www.urbanforms.org

Czytaj też: Murale | Sztuka | Kultura | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie | Łódź