Mural z wielorybem

Mural z wielorybem. W nocy zdradza ciekawą historię!

Uwielbiamy murale! Te miejskie dzieła sztuki nie tylko zdobią zniszczone ściany budynków zakrywając ich mankamenty. Murale niejednokrotnie stają się nowymi miejscami spotkań mieszkańców, a nawet atrakcjami turystycznymi. Niektóre z nich są również nośnikiem historycznych ciekawostek. Mural z wielorybem jest tego dobrym przykładem. 

Mural z wielorybem powstał w miejscowości Baiona w Kraju Basków Francuskich. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo. Mural prezentuje walenia baskijskiego, który przez setki lat był jednym z najważniejszych źródeł utrzymania w regionie i cennym dobrem luksusowym po który zjeżdżali kupcy z całej Europy. Ciekawostką jest fakt, że to właśnie to zwierze sprawiło, że Kraj Basków stał się jednym z najlepiej rozwiniętych regionów ówczesnej Europy.


Bogactwo, które przynosiły polowania na wieloryby nie trwało jednak długo. Gdy populacja waleni baskijskich zaczęła szybko się kurczyć, żeglarze musieli wypływać na nieznane dotąd wody, co sprawiło, że Baskowie odkryli wiele nowych wysp, sprowadzili do Francji nowe języki i kultury, a także poznali nowinki technologiczne zaczerpnięte od nieznanych wtedy cywilizacji. Mural z wielorybem został zaprojektowany przez pracownię Points de Vue, a za wykonanie jego fluoroestencyjnych elementów odpowiadała pracownia Soluciones Luminiscentes. 

Warto również dodać, że walenie biskajskie to jedne z najiteligentniejszych i największych zwierząt, które kiedykolwiek żyły na naszej planecie. Zwierzęta te mogą ważyć nawet 70 ton i mierzą aż 14 metrów długości. W ciele jednego wala znaleźć można aż 5347 litrów oleju, co za sprawą polowań doprowadziło te zwierzęta na skraj wyginięcia.

Czytaj też: Zwierzęta | Murale | Francja | Grafika | Architektura | Elewacja | Ekologia

źródło: fubiz.net