Murale z ptakami na zwykłych blokach z PRL-u. Jest ich coraz więcej!

Krakowskie osiedle Na Kozłówce od dwóch lat zmienia swoje oblicze za sprawą kolorowych, ptasich malowideł. Na tamtejszych blokach pojawiły się murale z ptakami. Na skrytych za drzewami blokach można dojrzeć parę wróbli, pływającą w wodzie kaczkę mandarynkę oraz jednego z najmniejszych ptaków Europy, czyli zniczka. W sumie murali na całym osiedlu jest już jedenaście, a kolejny powstanie lada dzień. Tworzy je artysta Wojciech Rokosz.

Osiedle Na Kozłówce znajduje się w południowej części Krakowa w dzielnicy Bieżanów-Prokocim. Jego krajobraz jest zdominowany w większości przez 4-piętrowe bloki mieszkalne, które powstały w latach 1966-1977 według projektu architekta Antoniego Kędzierskiego. W 2018 r. – dzięki inicjatywie spółdzielni mieszkaniowej „Na Kozłówce” – przy okazji remontów ścian szczytowych bloków, na pustych do tej pory elewacjach zaczęły powstawać ptasie murale. Powoli stają się one wizytówką osiedla. Można na nich znaleźć także wizerunki dzikich ptaków żyjących w urokliwym parku rzeki Drwinki znajdującym się na skraju osiedla.

Osiedle Na Kozłówce to obszar bardzo ciekawy zarówno z przyrodniczego, jak i ornitologicznego punktu widzenia. Dlatego powstające na nim murale nawiązują tematycznie do bogactwa lokalnej awifauny – mówi twórca murali Wojciech Rokosz. 

Jak dodaje, murale zostały zaprojektowane przez niego w taki sposób, aby komponowały się z drzewami, których na osiedlu sprzed pół wieku jest naprawdę wiele.

Chciałem, aby murale współistniały z bogatą roślinnością znajdująca się nieopodal bloków. Dlatego zwłaszcza wiosną i latem w przypadku niektórych malowideł potrzeba nieco więcej wysiłku, aby dojrzeć ptasich bohaterów za zielenią drzew. Widzę jednak w tym sens. Dawno temu malarka Danuta Leszczyńska-Kluza powiedziała mi, że oglądanie obrazu, to nie operacja chirurgiczna i nie wszystko musi być widoczne jak na stole operacyjnym – mówi Wojciech Rokosz.

Dlatego podczas przygotowania murali nie ucierpiało ani jedno drzewo. Bo gdzie, jak nie wśród zieleni, najprzyjemniej jest wypatrywać ptasich przyjaciół? Na elewacjach krakowskiego osiedla można spotkać ich naprawdę wiele – wśród nich są chociażby stukające w drzewo dzięcioły, spacerujący w wodzie bocian czy też odpoczywająca na gałęzi, kolorowa żołna…

Murale na blokach – kolaż przed i po:

murale na blokach


Wojciech Rokosz urodził się w 1977 r. W latach 1998-2003 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a dyplom z wyróżnieniem oraz medalem rektora ASP zdobył w pracowni prof. Grzegorza Bednarskiego. Pracował w jednej z krakowskich galerii sztuki, obecnie uważa sięga malarza „monumentalnego”, bawiącego się w alpinistę przemysł ego lub alpinistę przemysłowego, bawiącego się w malarza „monumentalnego”. Wojciech Rokosz pochodzi z Mielca.

Czytaj też: Kraków | Sztuka | Murale | Zieleń

tekst i zdjęcia: Tomasz Kobylański

kolaż: Wojciech Rokosz