Muranów wpisany do rejestru zabytków. Chce tego burmistrz Woli!
Fot. Wistula / CC BY 3.0

Muranów wpisany do rejestru zabytków. Chce tego burmistrz Woli!

Muranów wpisany do rejestru zabytków? To możliwe, choć niełatwe. Burmistrz Woli, Krzysztof Strzałkowski zwrócił się z prośbą do Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła w celu zabezpieczenia i ochrony osiedla Muranów Południowy. Wpis ma uchronić przed dogęszczaniem osiedle zaprojektowane przez Bogdana Lachert! 

– Zwracam się z prośbą o rozważenie wszczęcia z urzędu postępowania w sprawie wpisu do rejestru zabytków terenu Osiedla Muranów Południowy, którego układ urbanistyczny i zespół budowlany znajdują się w gminnej ewidencji zabytków – napisał dziś Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli do Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła.

Powstałe pod koniec lat 40. XX wieku osiedle mieszkaniowe, zostało zaprojektowane przez prof. Bohdana Lacherta. Jednego z ważniejszych twórców architektury awangardowej. Idea zakładała pozostawienie gruzów warszawskiego getta i wzniesieniu na nich zespołów budynków sytuowanych w luźnej modernistycznej zabudowie. – Znakiem rozpoznawczym tego projektu była uporządkowana zabudowa tworząca całość z zielonymi podwórkami – mówi Strzałkowski.

Budowa osiedla w 1949 roku / Fot. Autor nieznany / CC BY 3.0

Od lat władze dzielnicy, najpierw poprzez wprowadzenie ograniczeń w parkowaniu, a teraz przez usuwanie nadmiaru utwardzonej nawierzchni na podwórkach, przywracają osiedlu dawny charakter. – Potrzebny jest jednak kolejny krok, który uchroni odzyskane przestrzenie przed zabudową, a co za tym idzie zamysł architekta – zaznacza Strzałkowski. Jak ważne jest to, o co starają się władze dzielnicy wiedzą mieszkańcy Osiedla Muranów Północny, które do dziś uchodzi za jedno z najlepszych miejsc do mieszkania w stolicy.

Dotychczas układu urbanistycznego Muranowa broniło ukształtowane przez Stołecznego Konserwatora Zabytków podejście, by nie zgadzać się na dogęszczanie osiedla.  – Jest to koncepcja nie tylko kompleksowa i spójna, ale właściwie w całości zrealizowana. Właśnie dlatego każda zabudowa wprowadzana w ten obszar powinna respektować te wartości i wkomponować się w zastany historyczny układ niejako go kontynuując. W przypadku projektowanego budynku przy Nowolipkach w sąsiedztwie kościoła niestety mówimy o obiekcie, który idzie całkowicie wbrew tym zasadom – tłumaczy Michał Krasucki, Stołeczny Konserwator Zabytków. Formalnie jednak od 2017 r. zdanie SKZ w sprawie Muranowa nie może być brane pod uwagę w postępowaniach o udzielenie pozwolenia na budowę.  – Wtedy wojewoda zmienił właściwość konserwatorską na rzecz Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, w związku z czym potrzebna jest ściślejsza ochrona – mówi Strzałkowski.

Muranów wpisany do rejestru zabytków to dobry pomysł? Dajcie znać co o tym myślicie w poniższej sondzie! 

Czy osiedle Muranów Południowy powinno zostać wpisane do rejestru zabytków?

View Results

Loading ... Loading ...

źródło: https://wola.um.warszawa.pl 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Warszawa | Historia | Zabytek | Architektura PRL | Socrealizm | Osiedle