Murowany dom na wzgórzu

Murowany dom na wzgórzu. Wiele pomieszczeń na niewielkim metrażu.

Murowany dom na wzgórzu o nazwie „Chelsea Hill House” powstał dla rodziny z dziećmi. Jest to nowy projekt pracowni architektonicznej Kariouk Associates. Budynek znajduje się w mieście Chelsea w kanadyjskiej prowincji Quebec.

Logistycznym wyzwaniem dla architektów tego projektu było stworzenie na planie dwupiętrowego małego domu przestrzeni o bardzo różnych funkcjach. Dom został zaprojektowany jako prosta murowana z zewnątrz bryła. Został zbudowany z prostych, przemysłowych materiałów, w odpowiedzi na bardzo skromny budżet. Są to betonowe bloki ułożone w specjalny wzór, które dzięki grze światła i cienia tworzą unikatową fasadę.

„Aranżacja elewacji to tak zwany “splot koszykowy”, dzięki niemu wykorzystujemy surowy, przemysłowy i czynimy z niego coś wdzięcznego” – tłumaczą architekci

Murowany dom na wzgórzu


Przestrzenie najczęściej wykorzystywane przez nastolatków, czyli ich sypialnie, pokój dzienny i schowki na sprzęt sportowy zostały zaaranżowane oddzielnie na pierwszym poziomie. Bardziej formalne części domu takie jak salon, jadalnia, kuchnia, główna sypialnia i łazienka znajdują się na piętrze. Z każdego okna w domu podziwiać można przepiękne widoki. Oba poziomy są połączone drzwiami wejściowymi o podwójnej wysokości i znajdującym się poniżej korytarzem.

„Wymyśliliśmy ten wzór, kupując stos klocków i bawiąc się nimi w biurze. Zastosowanie małych i dużych bloków tworzy bardziej zróżnicowany wzór cienia, który pomaga również przełamać skalę domu” – powiedział Paul Kariouk, założyciel pracowni.

Murowany dom na wzgórzu ma powierzchnie około 162 metrów kwadratowych. Zaprojektowano w nim również część zewnętrzną połączoną z salonem i jadalnią, do której wchodzi się po stalowych schodach. Na dachu projektanci  tworzyli przestrzeń do wykorzystania przez rodzinę jako ogród. Wystrój wnętrz jest dość minimalistyczny. Króluje tam biel na ścianach oraz ciemne drewno na podłodze.

O pracowni: 

Firma Kariouk Architects — pracownia architektoniczna została założona w 2001 roku, kiedy główny architekt Paul Kariouk przeniósł się z Nowego Jorku do Ottawy. Inne projekty pracowni to między innymi: ECHO House, Forrest Retreat czy Dash Home.

Czytaj też: whiteMAD na Instagramie  | Kanada | Cegła | Beton | Ciekawostki | Dom jednorodzinny

Źródło: https://www.archdaily.com
Pracownia: https://kariouk.com
Zdjęcia: https://kariouk.com§