Muzeum Historii Zoo i Lwa w Poznaniu

Muzeum Historii Zoo i Lwa. Lwiarnia w poznańskim Starym Zoo zmieniła się w muzeum!

Muzeum Historii Zoo i Lwa zostało zrealizowane jako jeden z projektów Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. W jego zbiorach znajdziemy eksponaty takie jak: plakaty, bilety, stare tabliczki opisowe i fotografie, a także… rekwizyt filmowy.

Mieszkańcy stolicy Wielkopolski oraz turyści mogą już zwiedzać Muzeum Historii Zoo i Lwa, które prezentuje pamiątki związane ze 150-letnią historią poznańskiego ogrodu zoologicznego. To wyjątkowe miejsce powstało w odrestaurowanej zabytkowej lwiarni w Starym Zoo.

“Zdjęcia pochodzą z naszych własnych zasobów lub otrzymaliśmy je od sympatyków Zoo, przy okazji obchodów kolejnych rocznic. Dzięki wielopokoleniowej tradycji robienia sobie “zdjęcia z wilkiem” powstał ogromny kolaż. Historię poznańskiego zoo i jego mieszkańców poznawać można samodzielnie, dzięki ogromnym ekranom dotykowym, zawierającym opisy do czytania lub słuchania, w wersji dla odbiorców dorosłych lub dla dzieci” – tłumaczy Małgorzata Chodyła, rzeczniczka Zoo.

W muzeum znajduje się także przestronna sala dydaktyczno-projekcyjna, w której będą odbywać się zajęcia edukacyjne dla dzieci. Podczas zwiedzania można również wejść do dawnych klatek zewnętrznych. Niegdyś mieszkały w nich lwy i tygrysy.


Najnowszym eksponatem jest lampart – całkowicie sztuczny rekwizyt wytworzony przez scenografów do filmu pt “Lampart z Ankary”, do którego zdjęcia realizowane były m.in. w poznańskim Starym Zoo. Produkcja wkrótce będzie miała swoją premierę.  Docelowo muzeum będzie czynne w godzinach otwarcia zoo, czyli zimą w godz. 9-16, latem w godz.  9-19. Wstęp będzie darmowy.

Jak zaznacza rzeczniczka Zoo, o budynku, w którym powstało muzeum, poznaniacy zwykle mówią “stara lwiarnia”, choć na przestrzeni ponad 100 lat mieszkały tutaj różne gatunki zwierząt – najpierw w 1885 roku powstała strusiarnia oraz basen dla hipopotamów. 10 lat później, w 1895 roku, dobudowano część z klatkami, w których mieszkały duże koty drapieżne: lwy, tygrysy, lamparty, pantery.

Obecnie z powodu pandemii zwiedzanie muzeum możliwe jest jedynie z przewodnikiem, po wcześniejszym zarejestrowaniu się. Oprowadzanie grup odbywa się codziennie – od wtorku do soboty o godz 12. Zapisy prowadzi Dział Edukacji Starego Zoo, nr tel. 61 8 733 975, mail: ddstarezoo@zoo.poznan.pl. Udział bezpłatny.

Czytaj też: Poznań | Miasto | Ciekawostki | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie | Muzeum

źródło: poznan.pl 
zdjęcia: ZOO Poznań / https://zoo.poznan.pl

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły