image description

Muzeum Józefa Piłsudskiego już gotowe. Świetne połączenie historii z nowoczesnością! 

Choć prace nieco się przesunęły, można uznać, że jest to wspaniały prezent dla Polski i Polaków w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Nowe muzeum powstało w Sulejówku – rodzinnej miejscowości marszałka Józefa Piłsudskiego.

Sulejówek, tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., był niewielką podwarszawską wsią. Dzięki dogodnemu kolejowemu połączeniu z Warszawą, walorom klimatycznym, a przede wszystkim niskim cenom gruntów, stała się ona na tyle atrakcyjna, że zaczęli nabywać tu nieruchomości nowi właściciele. Wśród nich byli m.in. Helena i Ignacy Jan Paderewscy, Zofia i Jędrzej Moraczewscy i za ich pośrednictwem Aleksandra i Józef Piłsudscy.

Aleksandra Szczerbińska, przyszła żona Józefa Piłsudskiego, 31 stycznia 1921 r. zakupiła w Sulejówku od Konstantego Skorupki, pracownika kolei, pięciomorgową parcelę, w skład której wchodziły dwie działki: Willa Milusin i Willa Otradno. Zgodnie z zapisem w księgach wieczystych, którego dokonał notariusz Stanisław Staniszewski, na działce Willa Otradno znajdował się drewniany dom wraz z zabudowaniami gospodarczymi. Za nieruchomość Szczerbińska zapłaciła 900 marek polskich i to ona została faktyczną jej właścicielką. Marszałek nie był obecny przy sporządzaniu aktu sprzedaży, ale zaaprobował zakup. Po raz pierwszy przyjechał do Sulejówka wiosną 1921 r.

 

Właśnie dlatego wybrano Sulejówek jako miejsce, w którym ma powstać nowe muzeum upamiętniające życie i osiągnięcia marszałka Józefa Piłsudskiego, a także historii odzyskania przez Polskę niepodległości. Do współpracy zaproszono wiele pracowni z całej Polski. Na podstawie werdyktu jury zwyciężyła pracownia PIG Architekci.

Muzeum projektu pracowni PIG będzie miało siedem kondygnacji, ale tylko trzy nadziemne, na które składają się dwa prostopadłościany o identycznej wysokości. Muzeum będzie miało ponad 11 tysięcy metrów kwadratowych, z czego ponad połowę będzie stanowić przestrzeń użytkowa. W muzeum znajdą się wystawy stałe oraz tymczasowe, strefy edukacyjne, magazyn zbiorów, sale multimedialne, a także powierzchnie biurowe, pomieszczenia techniczne, a dla muzealnych gości – restauracja.


Obiekt wykonany został w technologii betonu architektonicznego z widoczną fakturą słojów drewna. Ażurowa konstrukcja betonowa została perforowana na całej wysokości. Wnętrza budynku również wykonane zostały w surowym betonie architektonicznym jako dominującym materiale ścian i stropów, również z widoczną fakturą drewna. Prace budowlane realizowała firma PORR wg projektu pracowni PIG Architekci.

Mimo, że budynek główny jest gotowy, to przez najbliższe miesiące adoptowany będzie to swojej funkcji. Wystawa stała powstanie na podstawie koncepcji plastyczno-przestrzennej muzeum, którą wykonała pracownia WXCA przy współpracy z Appelbaum Associates i Platige Image. Otwarcie dla zwiedzających zaplanowano w połowie następnego roku.

źródło: materiały prasowe / pigarchitekci.pl