Muzeum Kargula i Pawlaka

Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu po remoncie [ZDJĘCIA]

To wyjątkowe miejsce na skalę całej Polski. Muzeum Kargula i Pawlaka znajduje się w Lubomierzu. Placówka została założona w 1995 r. i niedawno doczekała się generalnego remontu, który wykonany został według projektu Rewizja Grupa Projektowa (Krzysztof Grześków i Monika Gawrońska).

Muzeum Kargula i Pawlaka znajduje się w dawnym Domu Płócienników. To budynek pochodzący z XVI wieku, który dziś uchodzi za atrakcję turystyczną. Muzeum powstało z inicjatywy mieszkańców oraz przy wsparciu ówczesnego burmistrza. Powstało więc miejsce, które upamiętnia kultową komedię i główne postacie z trylogii Sylwestra Chęcińskiego. Obiekt czekał na generalny remont blisko 25 lat.

Odnowione wnętrze jest jasne. Powstała klimatyczna przestrzeń, która wzbudza sentyment i dostarcza przyjemnych wrażeń. Miejsce zyskało zupełnie nowe oświetlenie, które pracownikom i zwiedzającym ma zapewniać komfort i dobrze prezentować eksponaty. Pomieszczenia muzealne znajdują się na parterze budynku. Goście mogą tu oglądać pamiątki związane z filmem – rekwizyty wykorzystane podczas kręcenia filmu. Wśród rekwizytów znajdują się między innymi karabin i fragment płotu, przy którym kłócili się bohaterowie. W zbiorach muzeum znajduje się też pierwsza kopia filmu Sami Swoi, która była odtwarzana podczas prapremiery w 1967 r.

Muzeum Kargula i Pawlaka


Muzeum zlokalizowane jest w pobliżu Lubomierskiego Rynku (dziś to Plac Wolności), którego plener kilkakrotnie pojawia się w filmie Sami Swoi. Obecnie z powodu pandemii koronawirusa muzeum działa w ograniczonym zakresie. Aktualne informacje o godzinach otwarcia znajdziecie na oficjalnej stronie Lubomirskiego Centrum Kultury.

Czytaj więcej: Ciekawostki | Muzeum | Kultura | Lampy

źródło: materiały prasowe Lena Lighting