Fot. Guardian Częstochowa

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie [DOBRY BETON]

To jeden z ciekawszych betonowych budynków w Polsce .  Nowy gmach Muzeum Lotnictwa w Krakowie zaprojektował zespół architektów z berlińskiego biura Pysall-Ruge Architekten i Bartłomiej Kisielewski.

Obiekt powstał tuż obok starego gmachu muzeum. Jego otwarcie nastąpiło we wrześniu 2010 r. Mimo, że minęło już 5 lat od jego otwarcia to budynek ciągle wygląda świeżo. Projektantom udało się stworzyć ponadczasowy obiekt, pomogło temu zastosowanie betonu architektonicznego oraz specjalnego szkła.

Budynek swym kształtem przypomina olbrzymie śmigło. Projektanci chcieli połączyć klimat dawnego lotniska i zinterpretować go na nowo. Obiekt składa się z trzech skrzydeł. Wszystkie wykonane zostały z surowego betonu i szkła SunGuard, które doskonale odbija otoczenie i sprawia, że sąsiadujące z Muzeum obiekty stają się integralną częścią jego elewacji.

Nowy gmach muzeum, poza rozległą przestrzenią wystawową, mieści w sobie też obszerną bibliotekę, salę wykładową na 150 osób, restaurację i pomieszczenia administracyjne. Wszystkie wnętrza zaplanowane zostały w taki sposób, by zwiedzający mogli bez przeszkód podziwiać zgromadzone eksponaty.

Obiekt wpisuje się także w ekologiczne trendy i spełniał standardy architektury pasywnej. Budynek zaprojektowano zgodnie z zasadami budownictwa zrównoważonego i tzw. „potrójnej odpowiedzialności”:

Myśleliśmy o czynnikach związanych z dobrym samopoczuciem osób przebywających w obiekcie (ilość światła naturalnego, jakość powietrza, jakość akustyczna) oraz ekonomiczność eksploatacji – mówi Bartłomiej Kisielewski, partner w biurze Horizone Studio.

Budynek Muzeum Lotnictwa Polskiego ma już na swoim koncie architektoniczne sukcesy. Obiekt zdobył nagrodę im. J. Bogdanowskiego za najlepszy obiekt zrealizowany w Krakowie w 2010r., był też nominowany do najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej Mies van der Rohe Award 2011. Dodatkowo w 2012r. zdobył główną nagrodę Cemex Building Awards i został uznany za najlepszy budynek użyteczności publicznej na świecie wykonany z betonu architektonicznego. Budynek zwyciężył również w konkursie „Polska Pięknieje” w kategorii obiekt turystyczny.