Zmiany klimatu na polskich obrazach. Tak Muzeum Narodowe uczciło Dzień Ziemi. 

Tak Muzeum Narodowe uczciło Dzień Ziemi.  Trudny i jakże ważny temat poruszyło Muzeum Narodowe w Warszawie, które w ramach Dnia Ziemi stworzyło serię kolaży prezentujących zmiany klimatu na polskich obrazach. Czy tak w przyszłości będą wyglądały polskie pejzaże?

Zmiany klimatu na polskich obrazach to seria, w której artyści przerobili najsłynniejsze polskie obrazy prezentujące nadwiślańskie landszafty, w taki sposób, aby pokazywały skutki zmian klimatu, które są obserwowane na całym świecie. Tak na swoich mediach społecznościowych pisało w Dzień Ziemi Muzeum Narodowe w Warszawie:

„Dziś obchodzimy #DzieńZiemi – święto przypominające o tym, że jesteśmy odpowiedzialni za naszą planetę. Tegoroczny temat to „Działania na rzecz ochrony klimatu”.

Natura od zawsze odgrywała niezwykle ważną rolę w sztuce – inspirowała artystów i była jednym z najczęściej podejmowanych przez nich tematów. Z okazji Dnia Ziemi pokazujemy, jak zmiany klimatyczne mogłyby wpłynąć na krajobrazy przedstawione na słynnych polskich pejzażach. Choć w tym roku możliwości poruszania się są ograniczone, to nawet w domu możemy zadbać o naszą planetę, np. ograniczając zużycie plastiku. Make art, not plastics” – czytamy na Facebooku Muzeum Narodowego w Warszawie. 


W ramach akcji przerobiony został między innymi pejzaż „Bociany” z 1900 roku autorstwa Józefa Chełmońskiego. W oryginale widzimy sielankowy krajobraz polskiej wsi. W tle można dostrzec chaty kryte strzechą i gniazdo bociana, królujące ponad wsią. W przerobionej wersji gniazdo znika w kłębach czarnego dymu spowodowanego przez pożar. Obraz jest przerażająco aktualny za sprawą pożarów w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Kolejnym przykładem jest „Pejzaż z Bystrej”, który wyszedł po 1918 roku spod pędzla Juliana Fałata. Oryginalna sceneria zmieniła się na coś przypominającego wyschniętą pustynną ziemię. Zmiana ma zwracać uwagę na problemy związane z wysychaniem rzek i pustynnieniem Polski. Kolejne obrazy powstała w ramach akcji „Rybacy” z 1891 autorstwa to Leona Wyczółkowskiego, a także „Stare Jabłonie” z 1900 roku, które wykonał Ferdynand Ruszczyc. Trzeba przyznać, że kolekcja przeraża i skłania do refleksji. 

źródło: https://www.facebook.com/MuzeumNarodowe/ Muzeum Narodowe uczciło Dzień Ziemi