DESIGN

Muzeum Narodowe w Gdańsku z nową identyfikacją wizualną

Muzeum Narodowe w Gdańsku z nową identyfikacją wizualną zaprojektowaną przez Tofu Studio prezentuje się bardzo intrygująco. Niebawem zmieni się logotyp główny Muzeum Narodowego w Gdańsku i jego oddziałów oraz wiele innych elementów wizualnych MNG. Powstaje nowa grafika strony internetowej, sklepu online i linia muzealnych pamiątek. Warto wspomnieć, że pracownia Tofu współpracowała już z gdańskim muzeum przy promowaniu najważniejszego dzieła sztuki w zbiorach MNG – “Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga. Za stworzoną przez siebie “Złotą kampanię” TOFU było wielokrotnie nagradzane na całym świecie. Więcej na temat tryptyku Hansa Memlinga oczami Tofu Studio pisaliśmy TUTAJ! 

Zostawiamy jednak “Sąd Ostateczny” i wracamy do nowej identyfikacji Muzeum Narodowego w Gdańsku. Po raz pierwszy w historii, instytucja będzie miała Księgę Znaku, czyli spójny system graficzny dla wszystkich oddziałów. Muzealnicy zapewniają, że opracowywana identyfikacja wizualna pozwoli komunikować ofertę Muzeum w bardziej nowoczesny sposób. Oddziały MNG o różnych profilach będą się bardziej kojarzyć z marką główną, a nowe rozwiązania lepiej odpowiadają językowi współczesnych nośników informacji.

– Po dłuższym namyśle, wychodząc od historii muzeum, ale pamiętając również o teraźniejszości i przyszłości, przyjęliśmy rozwiązanie, które, pomimo swej minimalistycznej formy, nie zrywa całkiem z dotychczasowym znakiem muzeum – wyjaśnia dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku prof. Jacek Friedrich. – Odwołując się do wizerunku okna umieszczonego w logotypie od kilkudziesięciu lat, zdecydowaliśmy się na twórczą kontynuację tego motywu. W nowej interpretacji nie jest to już jednak gotyckie okno, które sygnalizowało jedynie wąski zakres aktywności naszego muzeum, ale okno mniej dosłowne, przywołujące format współczesnych, mobilnych nośników informacji, które dziś dla większości z nas są oknem na świat, także na świat sztuki – podkreśla dyrektor.

Prace nad projektem trwały ponad osiem miesięcy. Zanim designerzy z TOFU Studio zajęli się tworzeniem nowej identyfikacji, przez kilka miesięcy wraz z muzealnikami badali historię znaków Muzeum Narodowego w Gdańsku. Zorganizowano wspólne warsztaty, analizowano potrzeby zmieniającej się instytucji, a pracownicy muzeum przeprowadzali badania publiczności. O to, jak oceniają dotychczasowe rozwiązania i czego oczekiwaliby w przyszłości, pytano zarówno odwiedzających muzealne siedziby muzeum, ale też osoby korzystające z treści wirtualnych oddziałów.

– Traktowaliśmy tę pracę bardzo priorytetowo, także ze względu na złożoność całego procesu – mówi Anna Małecka, dyrektorka artystyczna TOFU Studio. – Musieliśmy, z jednej strony, wkroczyć bardzo mocno w proces poznawania specyfiki działalności Muzeum, a z drugiej myśleć o graficznym rozwiązaniu, które znacząco uaktualni jego wizerunek. W założeniu chcieliśmy przygotować system identyfikacji wizualnej, który będzie spójny, a jednocześnie da pewną autonomię wizerunkową wszystkim muzealnym oddziałom.

Największym wyzwaniem przy tym projekcie było połączenie wszystkich placówek muzealnych, zajmujących się diametralnie różnymi dziedzinami sztuk wizualnych, w jeden spójny system graficzny – tłumaczy Weronika Cyganik, projektantka w TOFU Studio. – Finalnie powstało rozwiązanie systemowe, które w żaden sposób nie narzuca, ani nie zawęża odbioru konkretnego oddziału muzealnego do wybranej gałęzi sztuki. Znak oraz jego pochodne są na tyle elastyczne, że mogą zostać dostosowane praktycznie do każdego kontekstu komunikacyjnego. I ta cecha jest największym wyróżnikiem opracowanej przez nas identyfikacji wizualnej.

Nowy system wizualny Muzeum Narodowe w Gdańsku wdroży w najbliższych miesiącach. Planuje kampanię wizerunkową, pojawi się nowa szata graficzna strony internetowej, sklepu online oraz nowa linia muzealnych pamiątek i gadżetów – będą to bluzy, torby i inne drobiazgi z opracowaną grafiką. Warto dodać, że obok marki głównej, nowe logotypy zyskają również: Oddział Sztuki Dawnej przy ul. Toruńskiej, Zielona Brama przy Długim Targu, Oddział Sztuki Nowoczesnej w oliwskim Pałacu Opatów, pobliski Oddział Etnografii, a także dwa oddziały zlokalizowane poza Gdańskiem: Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie oraz Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim.

O Muzeum Narodowym w Gdańsku: 
Muzeum Narodowe w Gdańsku należy do najstarszych muzeów w Polsce. Powstało z połączenia dwóch instytucji – Muzeum Miejskiego (1870) i Muzeum Rzemiosł Artystycznych (1881). Zasadniczy trzon muzealnych zbiorów stanowi kolekcja Jacoba Kabruna (1759–1814) złożona z kilku tysięcy obrazów, rysunków i rycin mistrzów europejskich od końca XV do początków XIX wieku. Muzeum Narodowe w Gdańsku, w którego głównym gmachu – późnogotyckim  klasztorze franciszkańskim mieści się Oddział Sztuki Dawnej, posiada jeszcze 5 oddziałów, które mają swoje siedziby w zabytkowych budynkach.

W Pałacu Opatów w Gdańsku-Oliwie mieści się Oddział Sztuki Nowoczesnej, a w Spichlerzu Opackim Oddział Etnografii. Zielona Brama przy Długim Targu jest miejscem wystaw czasowych. W dworku Józefa Wybickiego, w Będominie koło Kościerzyny, ma swoją siedzibę Muzeum Hymnu Narodowego, a w Waplewie Wielkim, w zabytkowym pałacu należącym do rodu Sierakowskich, powołano do życia Muzeum Tradycji Szlacheckiej. Bogate zbiory fotograficzne prezentowane są w  Gdańskiej Galerii Fotografii, części Oddziału Sztuki Nowoczesnej, działającej jednak w siedzibie Oddziału Zielona Brama na terenie Głównego Miasta w Gdańsku.

Co sądzicie o zmianie? Muzeum Narodowe w Gdańsku z nową identyfikacją wizualną prezentuje się lepiej, czy gorzej?

źródło: UM Gdańsk (gdansk.pl) / Muzeum Narodowe w Gdańsku (https://www.mng.gda.pl)
zdjęcia: Materiał Prasowy: Muzeum Narodowe w Gdańsku (https://www.mng.gda.pl)

Czytaj też: Identyfikacja wizualna | Grafika | Gdańsk | Ciekawostki | Sztuka | whiteMAD na Instagramie


 

Tak prezentują się spoty stworzone przez Tofu Stduio promujące tryptyk “Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga: 

Recent Posts

Najstarszy murowany świecki budynek w Koninie przeszedł remont. Dom Zemełki jest jak nowy

Dom Zemełki to jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków Konina. Prosty budynek, tak naprawdę niczym…

19 kwietnia 2024

W Czechach stoi dom-ikona. To Willa Tugendhatów

Willa Tugendhatów zbudowana została w 1930 roku dla majętnego przemysłowca. Jej budowa pochłonęła wówczas pięć…

19 kwietnia 2024

Dworzec Gdańsk Główny w Japonii? Kraj Kwitnącej Wiśni posiada jego kopię

Chińczycy słyną z kopiowania wielu rzeczy. Podrabiane produkty znanych marek opatrzone etykietą Made in China…

19 kwietnia 2024

Ceramika Paradyż Partnerem wystawy w Polskim Pawilonie na Biennale Sztuki w Wenecji

Wsparcie dla sztuki i kultury pozwala artystom rozwijać się i promować ich dorobek na całym…

19 kwietnia 2024

Mury, które mówią. Przechadzka po zachowanych fragmentach granic warszawskiego getta

Historia Warszawy wiąże się nierozerwalnie z dziejami żydowskiej społeczności. W momencie wybuchu II wojny światowej…

18 kwietnia 2024

Turkusowa perła stylu art deco w LA. Eastern Columbia Building

Turkusowy budynek Eastern Columbia Lofts jest wybitnym przykładem stylu art deco w Los Angeles. Projekt…

18 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej