Muzeum o. Rydzyka pochłonie już nie 70 a 117 mln złotych. Pomaga minister Gliński

Inwestycja zostanie zrealizowana w formule “zaprojektuj i wybuduj”. Generalny wykonawca ogłosił, że koszt jego budowy wyniesie 117,7 mln zł.

Generalnym wykonawcą gmachu muzeum będzie giełdowa spółka Rafako z Raciborza. Decyzję o podpisaniu umowy na zaprojektowanie i wybudowanie muzeum ogłoszono 16 kwietnia w komunikacie giełdowym. Czytamy w nim, że koszt wynagrodzenia dla spółki wyniesie 117,7 mln zł netto (blisko 145 mln zł brutto).

Formalnie Muzeum działa już jako instytucja kultury i jest współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację “Lux Veritatis”, której prezesem jest właśnie o. Tadeusz Rydzyk. Umowę z Fundacją w czerwcu 2018 r. podpisał wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Z umowy wynika, że ministerstwo wesprze muzeum dotacją w wysokości 70 mln zł. Tomasz Ciechoński z Gazety Wyborczej próbował dowiedzieć się, skąd pozyskane zostaną dodatkowe miliony na budowę muzeum. Skoro ministerialna dotacja w kwocie 70 mln zł nie wystarczy na wynagrodzenie dla generalnego wykonawcy, które ma wynieść 117,7 mln? W tym celu redaktor przesłał pytanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 27 lutego 2019 r. Do dziś nie uzyskał odpowiedzi.

Muzeum zostanie wybudowanie na działce przy Drodze Starotoruńskiej 3, w okolicy Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oraz Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Muzeum będzie nosi nazwę „Pamięć i tożsamość”. Obiekt ma mieć dwa poziomy, na których urządzonych zostanie kilka tematycznych ekspozycji. Zwiedzanie rozpocznie się od wystawy „Kościół przyniósł Polsce Chrystusa”, która opowie o chrzcie z 966 roku. Wiedzę o początkach polskiej państwowości zbierze wystawa „Korona i miecz”, powstanie także osobne pomieszczenie o dynastii Jagiellonów oraz ekspozycja o husarii „Polonia Semper Fidelis. Chwała oręża polskiego”. Zbrodniom niemieckim i sowieckim poświęcona zostanie wystawa „To imię nas kosztuje”. Ostatnia, osobna część o papieżu Polaku będzie nosiła tytuł „Ja jestem jednym z was”.


To jedno z bardziej kontrowersyjnych muzeów. Krytyków dziwi fakt tematyki samego muzeum. Jan Paweł II niewątpliwie jest jednym z najważniejszych Polaków w nowożytnej historii Polski, jednak raczej rzadko kojarzy się z Toruniem, który odwiedził tylko raz, w 1999 roku.

Drugim aspektem jest właśnie spore dofinansowanie, które wyłożyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Decyzja o finansowaniu placówki zapadła już w 98. rocznicę chrztu papieża Polaka. Uzasadnienie decyzji możemy przeczytać na stronie ministerstwa:

Muzeum będzie prezentować ponad 1000-letnią historię chrześcijańskiej Polski ze szczególnym uwzględnieniem nauki św. Jana Pawła II i jej oddziaływania na losy Polski, Europy i Świata. Istotnym zadaniem placówki będzie m. in. upowszechnianie wyników badań naukowych dotyczących postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej. W muzeum eksponowane będą m. in. relacje świadków z tamtych czasów gromadzone od wielu lat przez toruński ośrodek ponad 40 tys. notacji zebranych od 1995 roku.

Zwolennicy projektu zaznaczają, że Jan Paweł II jak nikt inny zasługuje na upamiętnienie. Wśród propagatorów pomysłu znajduje się sam Minister Kultury Piotr Gliński, który tak mówił o muzeum:

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” wypełni istotną lukę w naszej ofercie muzealnej, która wciąż w niedostatecznym stopniu obejmuje zarówno aksjologię Jana Pawła II, jak i kwestie relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej.

Dyrektora muzeum będzie powoływał minister po uzgodnieniu kandydatury z Lux Veritatis. Co sądzicie o nowym muzeum? Dajcie nam znać w komentarzach!

Koncepcja wystawy w Muzeum ‘Pamięć i Tożsamość’  (mkidn.gov.pl)
źródło: mkidn.gov.pl
wiz. materiały prasowe (muzeumpamiecitozsamosc.pl)