Trwają ostatnie prace związane z budową Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jego oficjalne otwarcie planowane jest na 25 października 2024 r. Redakcji magazynu whiteMAD udało się zwiedzić budynek tuż przed zakończeniem prac. Póki co puste sale ekspozycyjne wkrótce wypełni sztuka.
Jego budowa jest znakiem rewolucji w centrum Warszawy. Wcześniej nie budowano tak dużych obiektów w tak bliskiej odległości od Pałacu Kultury i Nauki. Za projekt architektoniczny muzeum odpowiadają nowojorska firma Thomas Phifer and Partners oraz warszawskie biuro APA Wojciechowski.
Architekci zaprojektowali białą bryłę, której kształt przywodzi na myśl rozrzeźbiony sześcian. Przygotowanie projektu dla tej części Warszawy było nie lada wyzwaniem. Centrum miasta jest bowiem architektonicznie „przebodźcowane”. Z jednej strony nad krajobrazem dominuje Pałac Kultury, z drugiej cała Ściana Wschodnia ze swoimi wieżami. Pierzeję Marszałkowskiej wyróżniają też wielkoformatowe i kolorowe szyldy sklepów…
Propozycją architektów był projekt białego budynku, który raczej miał tonować zabudowę centrum, niż przyciągać wzrok swoją awangardową formą. Projektanci szukali złotego środka pomiędzy budynkiem godnym miana Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a architekturą, starającą się wtopić w specyfikę miejsca. W moim odczuciu udało się im to osiągnąć. Należy pamiętać, że za kilka lat tuż obok (pomiędzy MSN a PKiN) wyrośnie nowa siedziba Teatru TR. Ten drugi budynek będzie cały czarny, co będzie stanowić przeciwwagę dla białej bryły muzeum i wpłynie na wizualny odbiór całego założenia.
Już po wejściu do budynku w oczy rzuca się charakterystyczna, przestronna klatka schodowa. To bardzo fotogeniczna część budynku. Znajdziemy tu również sale edukacyjne, audytorium, księgarnię oraz przestrzenie przeznaczone do konserwacji czy fotografowania dzieł sztuki. W Muzeum powstała też duża sala kinowa. Jasne wnętrze zdobią ściany z barwionego na biało betonu. Surowiec jest głównym materiałem konstrukcyjnym, ale też dekoruje przestrzeń.
Nowy budynek muzeum ma blisko 20 tys. m kw. powierzchni, z czego ponad 4 tys. m kw. to przestrzenie ekspozycyjne. To aż dziewięć razy więcej niż w tymczasowej siedzibie nad Wisłą. Eksponaty zostaną ustawione na pierwszym i drugim piętrze, gdzie zaprojektowano pomieszczenia z panoramicznymi oknami. Duże przeszklenia kadrują widok na ulicę Marszałkowską i południową część placu Defilad. Warto też zwrócić uwagę na zieleń. Na placu przed muzeum posadzono już wysokie drzewa
Budowa muzeum jest finansowana z budżetu m.st. Warszawy. MSN otwarty zostanie w piątek 25 października. W pierwszych dniach będzie można oglądać część ekspozycji. Muzeum dla gości przygotuje dzieła takich artystek jak: Magdalena Abakanowicz, Alina Szapocznikow, Monika Sosnowska czy Sandra Mujinga.
Generalnym wykonawcą prac jest WARBUD S.A.
zdjęcia: redakcja whiteMAD
Czytaj też: Warszawa | Sztuka | Muzeum | Polecane | whiteMAD na Instagramie