Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie na nowych wizualizacjach

W Warszawie trwa budowa nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Zebraliśmy w jednym miejscu aktualne wizualizacje, na których jeszcze lepiej widać jak zmieni się fragment w centrum stolicy.

Projekt nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie powstał w nowojorskiej pracowni architektonicznej Thomas Phifer and Partners. Kompleks składać się będzie z kilku części, w których znajdą się między innymi sale wystawowe o powierzchni 4000 m kw., sale edukacyjne, biblioteka, audytorium, kino, teatr TR Warszawa, kawiarnia oraz zrekonstruowane Studio Eksperymentalne Polskiego Radia z końca lat 50. W części podziemnej powstaną pomieszczenia przeznaczone na konserwację dzieł sztuki oraz magazyny. Zakończenie budowy planowane jest na 2022 r.

Amerykańscy architekci mieli trudne zadanie. Wygląd nowych gmachów podyktowany był położeniem w historycznym centrum, którego architektura jest dość chaotyczna i nie jest utrzymana w jednolitym stylu. Nowe gmachy mimo swojej powierzchni mają wizualnie uzupełniać centrum miasta, ich forma ma być spokojna. Architekci zaproponowali stonowaną elewację o dwóch kolorach, czarnym oraz białym. Bryła muzeum ma być jasna, natomiast część, w której będzie działał teatr jest czarna. Spektakle teatralne będzie mogło oglądać jednocześnie 900 widzów.

Gmachy muzeum i teatru będą funkcjonować niezależnie od siebie. Pomiędzy nimi powstanie publiczna przestrzeń, w której toczyć ma się życie miasta nawet nocą. To właśnie w tej otwartej przestrzeni organizowane mają być publiczne spektakle i miejskie imprezy.


Budowa gmachu w ścisłym centrum wiąże się z wieloma problemami. Plac budowy znajduje się bowiem w sąsiedztwie stacji metra Centrum i nad tunelami technicznymi. Budowa obiektu jest też początkiem przeobrażenia najbliższego otoczenia Pałacu Kultury i Nauki. Plac Defilad zmieni się w tak zwany „plac centralny”.

wizualizacje: Thomas Phifer and Partners