Muzeum Sztuki w Bazylei. Umiejętnie połączono stare z nowym

Muzeum Sztuki w Bazylei to najważniejsza placówka kulturalna w mieście i jedna z najważniejszych w Szwajcarii. Kilka lat temu stary gmach powiększono o nową część, która znajduje się po drugiej stronie ulicy. Obie łączy podziemne przejście, w którym otwarto sale wystawowe.

To prawdziwa gratka dla fanów sztuki. Kunstmuseum Basel w swych zbiorach posiada dzieła od XV wieku do współczesności. Znaleźć tu można liczne przykłady sztuki, obrazy, rzeźby, grafiki, instalacje i materiały fotograficzne. Większość znajduje się w starej części, która zbudowana została w 1931 roku. Po budynku warto pospacerować nie tylko dla cennych dzieł, ale też architektury. Wewnątrz znajduje się majestatyczna klatka schodowa, która jest przeszklona z dwóch stron. Symetrycznie rozmieszczone schody wyróżniają liczne krągłości, które nawiązują do modernizmu lat 20. XX wieku. Najnowsze zbiory eksponowane są w nowej, otwartej w 2017 roku.

Nowa część muzeum swym kształtem przypomina szare pudełko o nieregularnych kształtach. Obiekt zaprojektowali architekci z pracowni Christ & Gantenbein, którzy zwyciężyli w zorganizowanym przez muzeum konkursie. Co ciekawe, swoje projekty zgłosiły też tak znane nazwiska jak Zaha Hadid czy Tadao Ando, ale jednak całość zaprojektowało szwajcarskie biuro.

Budynek ma nowoczesną formę. Wrażenie potęgują ostre ścięcia ścian, dzięki którym z każdej strony wygląda inaczej. Jednocześnie jego szara, skromna forma nawiązuje do starszego budynku, nie przytłacza go, ale uzupełnia. Elewację budynku wykonano z szarej cegły.

W środku czytelnie rozplanowano podział funkcji. Centralną część (podobnie jak w starym gmachu) stanowi klatka schodowa, której stopnie i poręcze wykonano z marmuru. Jedynymi elementami dekoracyjnymi są minimalistyczne lampy. Architekci chcieli, by budynek stał się tłem dla tego co najważniejsze – sztuki.

Klatka schodowa nowej części

Budynek ma trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną. Tuż przy głównym wejściu zbudowano kasy biletowe, sklep z pamiątkami i toaletę. Oglądając zbiory goście nie trzymają w dłoniach tradycyjnych biletów – zamiast tego, otrzymują okrągłe naklejki, które noszą na ubraniach. W ten sposób obsługa nie musi pytać o bilet, a goście mogą oddać się błogiej kontemplacji.

Ile kosztuje wejście? Bilety na kolekcję stałą kosztują 16 franków szwajcarskich (75 zł), bilet na kolekcję stałą i tymczasową kosztuje już 26 franków (120 zł). Wejść można jednak za darmo. W wybrane dni obowiązuje tak zwane “happy hour”, dzięki którym zbiory można zobaczyć bez konieczności posiadania biletu. We wtorki i czwartki darmowe wejście jest możliwe na godzinę przed zamknięciem, z kolei w środy i piątki od 17 do godziny 20.

fot. redakcja whiteMAD

Zobacz też: Szwajcaria | Kultura | Sztuka | Muzeum | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie