Mydło w proszku

Mydło w proszku. Zamiast plastikowego opakowania, wystarczy mała saszetka. 

Redukcja opakowań to jedno z najważniejszych zadań stojących przed projektantami. Nadmierną ilość zużywanego plastiku w branży kosmetycznej zauważyła firma Form Us With Love. Pracownia stworzyła mydło w proszku, które wymaga znacznie mniejszych nakładów materiałów potrzebnych do wyprodukowania opakowań oraz upraszcza procesy logistyczne związane z transportowaniem i magazynowaniem. 

Projekt nazwany FORGO powstał w szwedzkiej pracowni projektowej Form Us With Love, która nawiązała współpracę z jedną z lokalnych firm kosmetycznych. Celem, który postawili sobie architekci było zaprojektowanie nowych kosmetyków, takich jak mydło, które będą wymagały mniejszych nakładów potrzebnych do opakowania produktów.

Rozwiązanie okazało się wyjątkowo proste, a korzyści które przyniosą spore. Projektanci z Form Us With Love postanowili stworzyć mydło w proszku, które po zalaniu wodą i zamieszaniu zmienia się w mydło w płynie. Dzięki temu zabiegowi projektanci ograniczyli „rozmiar” produktu. Zamiast standardowej butelki, mającej 250 mililitrów wystarczy kupić niewielką, papierową saszetkę, w której znajdziemy 12 gramów skondensowanego mydła w proszku.

Mydło w proszkuOgraniczenie rozmiarów pozwoliło na odejście od plastikowych flakonów i zastąpienie ich papierowymi saszetkami. Zmniejszyły się również rozmiary opakowań, co zredukowało emisję gazów cieplarnianych pochodzących z produkcji plastiku. Korzystnie wpływa to również na transport produktu. Mydło w proszku jest lżejsze i zajmuje zdecydowanie mniej miejsca.

“Zapytaliśmy samych siebie. Czy można zrobić coś lepiej? Odpowiedź brzmiała – oczywiście, że tak . Dlatego dzisiaj możemy to zrobić ze wszystkimi kosmetykami – do mycia ciała, mycia twarzy, dezodorantami, pastami do zębów. Właściwie to sam testuję obecny produkt i działa on świetnie w przypadku mycia naczyń naczyniami. To wszystko jest naprawdę takie samo” – zapewniają autorzy projektu Forgo.

Jednocześnie firma stworzyła ekologiczne flakony wielokrotnego użytku, do których można wielokrotnie wsypywać proszek i zalewać go wodą tworząc swoje ulubione zapachy. Mydło od Form Us With Love zostało zaprezentowane po raz pierwszy podczas szwedzkich targów designu – Stockholm Design Week.

Czytaj też: Ekologia | Ciekawostki | Technologia | Recykling | Opakowania

źródło: www.formuswithlove.se