Na Bazar Różyckiego w Warszawie wrócą tradycyjne budki

O swoich planach poinformowało Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków. Dwie budki zostaną wyremontowane i wrócą na Bazar Różyckiego, gdzie będą pełnić funkcję punktu informacji.

Wyremontowane budki mają nawiązywać do tradycji miejsca. Bazar Różyckiego jest obecnie remontowany i wkrótce znikną z niego tymczasowe zabudowania. Już rok temu zakończono prace modernizacyjne i ustawiono 42 nowe tymczasowe pawilony handlowe. Pawilony są pomalowane na tradycyjny zielony kolor, mają duże okna i zapewniają lepsze warunku pracy dla kupców. Na tymczasowym targowisku wytyczono prostopadłe alejki, które zakończone są niewielkimi skwerami, posadzono zieleń, zorganizowano plac zabaw i przestrzeń spotkań dla mieszkańców.

Od strony południowej targowisko styka się z pozostałością rozebranej wcześniej kamienicy. W murze znajdują się otwory okienne bez szklenia, ale z ramami i kratami. Te elementy zostaną zachowane, a w wyremontowanych oknach zawisną historyczne zdjęcia bazaru. Planowane jest też powieszenie tablicy z informacjami o historii tego miejsca.

fot. A. Wasilkowska

Założenie architektoniczne Nowego Bazaru Różyckiego dopełnią pergole i instalacje artystyczne. Elementy w przestrzeni, takie jak np. ażurowe przegrody, po których będzie piąć się zieleń, zostaną wykonane z odzyskanych starych, drewnianych elementów. Złagodzą one i ocieplą wrażenie wprowadzone przez tymczasowe, nowoczesne metalowe pawilony – czytamy w komunikacie Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Dzięki staraniom konserwatora dwie najlepiej zachowane budki, w których kiedyś handlowano na Bazarze Różyckiego zostały zachowane. To właśnie te dwie budki zostaną wyremontowane i wrócą na swoje pierwotne miejsce jako świadkowie dziejów tej części Warszawy. Budki będą pełnić funkcję punktu informacyjnego.

Czytaj też: Warszawa | Historia | Meble miejskie | whiteMAD na Instagramie

źródło: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły