długie ogrody
Ulica obecnie. Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Na Długie Ogrody wróci historyczna aleja drzew. Ruszył konkurs na koncepcję zagospodarowania

Miasto Gdańsk wraz z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni ogłosiło jednoetapowy, nieograniczony konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania ul. Długie Ogrody. Celem jest przekształcenie tej ulicy w przedłużenie Traktu Królewskiego z odtworzeniem historycznej alei drzew. Projekty można składać do 8 listopada bieżącego roku.

Rewitalizacja obejmie teren o powierzchni około 2,7 ha, na odcinku od Mostu Stągiewnego do estakady w ciągu ul. Elbląskiej. Miasto pragnie, aby ul. Długie Ogrody odzyskała swój dawny blask i świetność. Kluczowym elementem jest kompleksowe przebudowanie drogi oraz jej otoczenia, w tym odtworzenie alei drzew wzdłuż ulicy.

Ulica obecnie. Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

długie ogrody


Konkurs ma charakter jednoetapowy, nieograniczony i realizacyjny, co oznacza, że każdy zainteresowany, spełniający wymogi regulaminu, może zgłosić swój projekt. Zwycięzca zostanie wyłoniony przez komisję konkursową. Projekt musi spełniać określone kryteria, które obejmują walory kompozycji architektonicznej i urbanistycznej, uwzględnienie aspektów historycznych, jakość i poprawność rozwiązań funkcjonalno-przestrzennych oraz rozwiązania proekologiczne i proklimatyczne.

Ulica Długie Ogrody w latach 70. XIX w. i obecnie. Źródło: Pomorska Biblioteka Cyfrowa i Google Maps

W skład sądu konkursowego wejdzie 12 specjalistów z dziedziny architektury i urbanistyki oraz przedstawiciele Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Biura Architekta Miasta, Biura Rozwoju Gdańska i Związku Uczelni Fahrenheita. Wyłoniony zwycięzca zostanie zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki i podpisania umowy na realizację projektu. Łączna pula nagród wynosi 120 tys. zł. Prace konkursowe należy składać do 8 listopada, do godz. 14.00, poprzez platformę eZamówienia oraz w formie usztywnianych plansz, skoroszytu i pendrive’a bezpośrednio w siedzibie organizatora. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest w połowie grudnia.

Ulica Długie Ogrody w latach 30. XX w. i obecnie. Źródło: Pomorska Biblioteka Cyfrowa i Google Maps

Rewitalizacja ul. Długie Ogrody to ważny krok w kierunku przywrócenia tej części miasta do dawnej świetności, łącząc nowoczesność z historycznym charakterem Gdańska. Konkurs jest doskonałą okazją dla architektów i urbanistów, aby przyczynić się do rozwoju przestrzeni miejskiej w Gdańsku.

Źródło: gdansk.pl

Czytaj też: Zieleń | Rewitalizacja | whiteMAD na Instagramie  | Metamorfoza | Gdańsk