Nielegalna wycinka 55 drzew przy ul. Jantarowej w Gdañsku Jelitkowie. 24.01.2022 fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

Na plaży w Gdańsku wycięli drzewa. Prezydent zawiadamia prokuraturę

Drzewa rosły na plaży w Gdańsku Jelitkowie, na działce, która należy do Skarbu Państwa. Doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyła Prezydent Gdańska.

Pismo zostało skierowane do Prokuratury Rejonowej Gdańsk Wrzeszcz. Sprawa dotyczy drzew, które zostały wycięte w styczniu na działce przy ulicy Jantarowej w Jelitkowie. W sumie wycięto ich aż 55.

Prezydent Miasta Gdańska działając w imieniu Skarbu Państwa składa zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w styczniu 2022 r. przez nieustaloną osobę, polegającego na nielegalnej wycince około 55 drzew różnego gatunku, z działek nr 258, 254, 243/7, 253 oraz 242/1 obręb 0008, położonych przy ul. Jantarowej w Gdańsku, których właścicielem jest Skarb Państwa. Czyn ten może wyczerpywać znamiona przestępstw określonych w art. 181 kodeksu karnego oraz art. 288 kodeksu karnego – pisze Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Prezydent wnosi także o przedstawienie informacji jaką decyzję podejmie prokuratura.

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz dodała, że oczekuje od organów ścigania szybkiego i profesjonalnego postępowania, które wyjaśni wszystkie okoliczności.

Jak poznamy sprawców, to moi urzędnicy nałożą na nich maksymalne, dozwolone kary – mówi prezydent Gdańska.


Działka, na której dokonano wycinki mieści się w granicach obszarowego wpisu do rejestru zabytków pod numerem 850. Dlatego organem właściwym do wydawania decyzji dotyczących ewentualnych wycinek na tym terenie jest Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku, w porozumieniu z konserwatorem oraz z policją prowadzi postępowanie wyjaśniające, które ma na celu nałożenie kary administracyjnej na sprawcę tej wycinki. Kary te natomiast zostały drastycznie obniżone w nowelizacji znanej powszechnie jako Lex Szyszko.

Czytaj też: Gdańsk | Ciekawostki | Las | Ekologia | whiteMAD na Instagramie

fot. Krzysztof Mystkowski, źródło: UM Gdańsk

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły