Na Podlasiu powstanie Muzeum Disco Polo. „To strategiczne przedsięwzięcie”

Muzeum Disco Polo powstanie w miejscowości Michałowo, leżącej w województwie podlaskim. O inwestycji, która pochłonie 11 milionów złotych jako pierwszy napisał portal Polsat News. 

Michałowo zasłynęło jakiś czas temu zorganizowaniem „klasy estradowej o profilu disco polo”, która ma szkolić przyszłych muzyków tworzących w nurcie disco polo. Teraz miasto znów wraca na usta Polaków, za sprawa nowej – jak mówią władze – “strategicznej” inwestycji dla Podlasia, jaką ma stać się Muzeum Disco Polo w Michałowie wraz z towarzyszącą mu halą widowiskową.

Jak pisze “Polsat News” Centrum Disco Polo ma zostać zbudowane w latach 2024-26. Inwestycja ma powstać w ramach przedsięwzięć strategicznych dla rozwoju województwa podlaskiego. Według lokalnych władz koszt budowy Centrum ma wynieść ok. 11 mln złotych. 15 proc. kosztów inwestycji ma pokryć samorząd, reszta środków, czyli ponad 9,3 mln zł, które stanowią 85 proc. nakładów, ma pochodzić ze środków unijnych.

Tak o inwestycji mówi burmistrz Michałowa:

Disco polo jest obecne w Polsce i na świecie od prawie 30 lat i na tyle zadomowiło się̨ w polskiej kulturze, że obecnie nie da się zamknąć́ oczu i udawać, że tego nie ma. My to widzimy i rozumiemy. Od nowego roku szkolnego rusza w Michałowie szkoła o profilu estradowym disco polo. Centrum to kolejny krok – mówi Marek Nazarko, burmistrz Michałowa.

Według burmistrza, Muzeum Disco Polo ma być ratunkiem dla podupadającego Zespołu Szkół w Michałowie, które może pochwalić się ponad 70-letnią tradycją. Muzeum wraz z halą widowiskową ma być wsparciem i trampoliną do kariery dla uczniów, którzy wybiorą się na kierunek estradowy we wspomnianym Zespole Szkół.

Muzeum Disco Polo


Władze wskazują również, ze inwestycję poprzedziły badania rynkowe, które wskazują, że tylko 25 proc. młodych ludzi ma sprecyzowane pomysły na przyszłość, a 75 proc. – takich planów nie ma. Ankieta – jak mówił burmistrz – wskazała też, że młodzież chce zdobyć średnie wykształcenie w cztery lata, chce też rozwijać swoje pasje, zainteresowania.

Jaką szkołę zatem stworzyć na Podlasiu? Jeśli hutnicza to na Śląsku, bo Śląsk to górnictwo, jeżeli morska – to Gdańsk, Gdynia, Szczecin. A Podlasie to? Z czego jesteśmy silni i kojarzeni w całym kraju? Co jest atrakcyjne dla młodzieży i jest jednocześnie dobrym sposobem na życie? – Pierwsza w Polsce szkoła disco polo – stwierdził Nazarko. Dodał, że nazwa w pierwszej chwili może wywołać śmiech, ale – jak mówił – w każdej gminie znajdą się osoby, które chcą np. założyć zespół, być dj’em czy konferansjerem, ale też zajmować się np. obsługą nagłośnienia imprez. Stąd właśnie pomysł, by uruchomić w szkole klasę estradową – podsumowuje burmistrz Michałowa 

Pomysł pochwalił obecny Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piątkowski, który wskazał, że pomysł stworzenia takiego profilu klasy jest „innowacyjny”, a „disco polo jest tutaj jakąś inspiracją dla tych działań, ale trzeba wyraźnie powiedzieć, że ta szkoła będzie też szkołą ogólnokształcącą”. 

Jak wam się podoba pomysł budowy takiego muzeum?

Czytaj też: Muzeum | Ciekawostki | Wydarzenia

Muzeum Disco Polo

źródło: Michalowo.eu