Na Polu Mokotowskim w Warszawie stanęły stylowe hotele dla owadów. 

Domki dla owadów to coraz popularniejszy trend w wielu miastach. Drewniane budki, w których owady mogą spokojnie przezimować, a także znaleźć schronienie pojawiły się już między innymi w Poznaniu, Szczecinie, Krakowie, czy Łodzi. Tym razem prezentujemy Wam niewielkie hotele dla owadów z warszawskiego Pola Mokotowskiego.

Budki z Pola Mokotowskiego nie pojawiły się tutaj znikąd. Niewielkie drewniane domki stały już tutaj wcześniej, jednak ich stan był na tyle zły, że postanowiono je odnowić i nieco zmodernizować. Po krótkiej przerwie hotele wróciły ma swoje miejsce i są gotowe przyjąć nowych lokatorów, takich jak pszczoły samotnice, trzmiele i inne pszczołowate, a także motyle, biedronki oraz owady z rzędu muchówek.W naszej strefie klimatycznej niemal 90 proc. roślin zapylanych jest przez owady, głównie z rodziny pszczołowatych. Należy do niej około 30 gatunków trzmieli oraz kilkaset gatunków pszczół, w tym najbardziej „popularna” pszczoła miodna, którą można spotkać w pasiekach. Tymczasem większość gatunków obecnych w Polsce to owady dziko żyjące. Choć zwierzęta te nie wytwarzają miodu, to ich znaczenia nie da się przecenić.

To właśnie im zawdzięczamy nawet jedną trzecią spożywanej żywności – owoce, warzywa, rośliny strączkowe i pastewne. Jak wyliczają ekolodzy z Greenpeace, pracę pszczół w Polsce można by wycenić na ponad 4 miliardy złotych.

https://www.facebook.com/warszawa/posts/10156722933146270?__xts__%5B0%5D=68.ARCGxFTAlsIUngH3Quh7z58cxykeL7uyX9CMTJ-QzDCnYgox5_RHw425RESWWMz3MQiys_OSF3aVtwvPqUoDXtzi-rpOoXGBmcQsxWIQZNJUbWSdVrfMC3TSIorTBvoBW1m9LinPSRnLokbU9TkTPAHfhGgFMzTg21JZs9BGwhtkyj7gZZYLkurYt1ioFcCb4Y0Ha2edJMSVGiQR610g51kCkKEPWRyQXcReuw6-Dmmzsi1sNP_cACOt7bwvWuiq42e6xnmlhxiMNQHeKYcH8zMU6ySsuzSpYowM2VELF11e8ISgU3-8i2RTNh7OIUVyptEz_GxpmpLQ3-F2T8SBNgbf6v2EvygILoErpxIpln6DZKTZ&__tn__=-R

zdjęcia: www.facebook.pl/warszawa
Miasto Stołeczne Warszawa