Na remont czekała 34 lata. Zniszczona kamienica w Łodzi odzyskuje blask!

Budynek został poważnie uszkodzony w wyniku wybuchu gazu w latach 80. XX wieku. Po 34 latach rozpoczął się jego remont. Kamienica znajduje się przy ulicy Nawrot 13 w Łodzi.

Budynek jest wpisany do gminnego rejestru zabytków. Kamienica od dziesiątek lat była opuszczona, straszyła przechodniów zamurowanymi oknami i zamkniętą bramą. Budynek uległ zniszczeniu jesienią 1987 roku, kiedy doszło tam do wybuchu gazu.

Kamienica zbudowana została w 1886 roku dla Józefa Pfeiffera. 21 stycznia 1895 r. urodził się w niej jego syn, Franciszek Edward Pfeiffer – działacz Polskiej Organizacji Wojskowej, legionista i harcmistrz RP, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r. i powstania warszawskiego. Nosił pseudonimy: „Radwan”, „Gustaw” i „Wilhelm”. W roku 1964, na 3 miesiące przed śmiercią, został mianowany generałem brygady.

Właściciel budynku sprzedał go inwestorom, którzy postanowili ją wyremontować i wewnątrz stworzyć nowe mieszkania. W parterowej części budynku działać będą lokale usługowe. Prace remontowe trwają już ponad rok, jednak do tej pory ich główna część działa się we wnętrzu. Dopiero niedawno przed budynkiem zaczęło rosnąć rusztowanie, co zwiastuje zbliżające się prace przy renowacji fasady budynku.


Mieliśmy pecha, bo prace zaczęliśmy, gdy trwała jeszcze przebudowa ul. Nawrot, przez co nie mogliśmy wprowadzić na inwestycję ciężkiego sprzętu. Wszystkie prace rozbiórkowe i budowlane musieliśmy wykonywać ręcznie, nawet jeśli wymagały sporego wysiłku, jak np. transport belek stropowych — mówi kierownik budowy.

W ramach prac skuto ściany odsłaniając stare cegły. Zabezpieczone zostały detale architektoniczne, które odnowione znowu będą zdobić budynek. Budynek będzie też trochę wyższy niż pierwotnie – na szczycie mają powstać wysokie na 7 metrów apartamenty z antresolami. Wewnątrz podłogi mają być ozdobione marmurem a okna będą wyglądać jak oryginalne. Remont fasady frontowej ma zakończyć się jeszcze w tym roku.

To już kolejna kamienica w Łodzi, która odzyskuje blask. O innych łódzkich historiach przeczytacie w naszych artykułach klikając TUTAJ.

Czytaj też: Kamienica | Renowacja | Ciekawostki | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Łódź