Hudson River Park

Na rzece Hudson w Nowym Jorku zbudują park. Będzie jak zielone molo

Hudson River Park Trust zaprojektowali architekci z pracowni Heatherwick Studio. Inwestycję zrealizować chce Barry Diller, amerykański biznesmen i filantrop.

Hudson River Park Trust to projekt nietypowego parku, który powstać ma nad rzeką Hudson w Nowym Jorku. Konstrukcja nie będzie pływającą wyspą, ale swego rodzaju molo, które w podstawie będzie miało gęstą sieć pali wspierającą całą platformę z zielenią.

Park na molo będzie otwarty dla wszystkich mieszkańców i turystów. Jego konstrukcja ma umożliwiać organizowanie tam imprez plenerowych, spektakli i koncertów. Co ciekawe, przed laty w tym miejscu istniało drewniane molo. Nowy obiekt ma symbolicznie nawiązywać do tamtego okresu, dlatego architekci planują pozostawienie dawnych pali w wodzie. W nowej wersji zamiast drewna architekci proponują beton, którego kształt przypomina kielichy. Te wbite są do dna i stopniowo poszerzając się ku górze kształtując płaszczyznę parku. Takich kielichów będzie aż 280.

„Las” betonowych kielichów został uformowany tak, aby nadać parkowi nieregularny kształt. Zaproponowana topografia wpływa pozytywnie na wygląd obiektu, który przypomina baśniową dolinę. W sumie, aby zbudować park przywiezionych zostanie kilka tysięcy ton ziemi. Architekci krajobrazu posadzą w tym miejscu ponad sto różnych gatunków rodzimych drzew i krzewów, które wybrano tak, aby mogły bez przeszkód rosnąć w wilgotnej przestrzeni i przetrwać nawet zimę.

Hudson River Park


W sumie w powstałej przestrzeni będzie mogło przebywać nawet cztery tysiące osób, z czego 700 w plenerowym teatrze. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to park ma być gotowy do użytku już wiosną 2021 roku. Więcej pomysłów na zieleń w mieście znajdziecie klikając tutaj.

źródło: Heatherwick Studio