Westerplatte
fot. kkic, źródło: wikimedia.org, licencja: CC 3.0

Na Westerplatte wycięto ćwierć tysiąca drzew. Teraz Muzeum tłumaczy

Na Westerplatte w Gdańsku trwa wycinka drzew. Do tej pory wycięto ich ponad ćwierć tysiąca. Terenem zarządza Muzeum II Wojny Światowej. Radni klubu Wszystko dla Gdańska pytają “dlaczego?”, administracja Muzeum wyjaśnia.

Radni klubu Wszystko dla Gdańska wystosowali interpelację, którą skierowali do Prezydent Gdańska. Podczas konferencji prasowej mówili:

250 drzew – to robi wrażenie, a nikt nic nie mówi na ten temat. Radni PiS, z posłem Kacprem Płażyńskim na czele, potrafią zorganizować konferencję prasową, kiedy w mieście wyciętych zostanie kilka drzew, a w tym przypadku – cisza. Uznaliśmy, że nie może być tak, że wycina się ćwierć tysiąca drzew, a my nie reagujemy. Chcemy wiedzieć, jaka była tego przyczyna, w jakim celu w ogóle zostały wycięte te drzewa. Nie wiem – może będzie budowany tam nowy pomnik, a może planowane są archeologiczne badania? Jeżeli w innym miejscu wycięto by 250 drzew też byśmy zareagowali. Większość z tych, które rosły na Westerplatte, była zdrowa – mówi Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu Wszystko Dla Gdańska.

Radni WdG podkreślają, że problem polega na tym, iż na Westerplatte “coś się dzieje”, ale nie ma żadnych informacji na temat tego, co i czy odbywa się to zgodnie z prawem. Co istotne, teren na którym prowadzona jest wycinka nie należy już do Miasta. Została odebrana przez rząd RP. Nieruchomością zarządza obecnie Muzeum II Wojny Światowej.

fot. klub radnych WdG

Przedstawiciele Muzeum informują, że wycinki związane są z planowaną budową Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. W swoim oświadczeniu Muzeum przyznaje, że dokonało wycinki 226 drzew, zaznacza jednocześnie, że tylko 16 drzew zostało wyciętych w związku z trwającym na tym terenie projektem historycznym “kolidujących z reliktami historycznych budynków oraz znajdujących się w obszarze poszukiwań szczątków Obrońców Westerplatte”. Natomiast “zły stan techniczno-sanitarny” był powodem usunięcia 209 drzew. Muzeum w swoim oświadczeniu pisze, że o swoich planach związanych z gospodarką drzewostanem informowało opinię publiczną i odpowiednie organy.

Czytaj też: Ekologia | Las | Gdańsk | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Gdańsk