Nad ich powstaniem pracowali architekci. Płyty elewacyjne EQUITONE [lunara]

To był długotrwały proces, ale warto było czekać. Grupa Etex, producent paneli elewacyjnych EQUITONE [lunara] rozpoczęła prace nad ich powstaniem już w 2011 roku. W pracach badawczych uczestniczyły zespoły architektów, dzięki czemu powstał ponadczasowy i nowoczesny produkt, który odpowiada potrzebom rynku.

Pierwsze koncepcje dotyczące tego, jak ma wyglądać materiał EQUITONE [lunara] pojawiły się w 2011 roku. Celem było stworzenie nowoczesnych paneli, które będą wytrzymałe i będą po prostu dobrze wyglądać. Wtedy powstały też pierwsze prototypy, które pokazano grupie ekspertów. Badania rynkowe przeprowadzono w 2012 roku.

Grupa Etex zorganizowała też warsztaty z architektami, którym pokazano prototypy nowych materiałów elewacyjnych. Warsztaty z nimi zorganizowane zostały w 2016 roku w Wenecji oraz w 2017 roku w Berlinie. Architekci porównywali kilka różnych produktów i zgodnie uznali, że najlepszym z nich jest właśnie [lunara]. Minusem były kwestie technologiczne – firma odważyła się stworzyć produkt, którego wcześniej nie produkowała i wymagało to wdrożenia nowych rozwiązań w zakładach produkcyjnych. Pełnowymiarowe, ale wciąż prototypowe płyty zostały wyprodukowane w firmach zewnętrznych. Po dokładnej analizie procesu produkcji Grupa Etex zdecydowała się kupić nowe urządzenia, które trafiły do ich fabryki w Kapelle-op-den-Bos w Belgii.

Nie oznaczało to końca badań nad ostatecznym wyglądem płyt. Firma ściągnęła do swojej fabryki w Belgii kolejne grupy architektów. Dzielili się oni swoimi spostrzeżeniami, dzięki którym dopracowano finalny wygląd materiału. Uwagi dotyczyły nie tylko wyglądu czy składu, ale też wymiarów płyt. W rozwój nowego materiału zaangażowani byli też inżynierowie, dział badań i rozwoju oraz pracownicy belgijskiej fabryki. Proces produkcyjny płyt został zaprojektowany od podstaw.

Panele EQUITONE [lunara] mają 10 milimetrów grubości i unikalny wygląd. Dzięki specjalnej metodzie produkcji ich powierzchnie mają nieszablonową i nieregularną strukturę.


Płyty przypominają powierzchnię księżyca, pełną wgłębień i wypukłości. Nie ma dwóch takich samych paneli, każdy jest niepowtarzalny – to atut! Efekt udaje się osiągnąć dzięki budowaniu warstw włókno-cementu, co gwarantuje uzyskanie pożądanego koloru i wysoką odporność na warunki atmosferyczne. Te ostatnie charakteryzują też siostrzane serie płyt EQUITONE [linea] oraz [tectiva].

EQUITONE [lunara] dostępne są w kolorach szarym i beżowym. Ich wymiary wynoszą 2520×1240 mm oraz 3070×1240 mm. Dostępne są także płyty rektyfikowane o wymiarach 2500x1220mm oraz 3050×1220 mm. Zarówno serie [lunara], [linea] jak i [tectiva] są autoklawowane. Co to znaczy? Podczas produkcji są poddawane działaniu ciśnienia i wysokiej temperatury, co korzystnie wpływa na ich wytrzymałość – panele są niepalne, odporne na mróz, gnicie i nie przepuszczają wody. Nadają się do montażu w systemie fasady wentylowanej na budynku o każdej wysokości. Ich instalacja jest prosta – wystarczy drewniana lub metalowa podkonstrukcja. Taki materiał elewacyjny umieszczony na ścianach domu jednorodzinnego czy budynku publicznego przetrwa próbę czasu i będzie zdobił budynek przez długie lata!

źródło: EQUITONE

Czytaj też: Elewacja | Dom jednorodzinny | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

Artykuł przygotowałem we współpracy z firmą EQUITONE.