Nadbudowa zwykłej kamienicy. Tak to się robi w Gdyni!

Nadbudowa kamienicy Gdyńskiej to projekt, który zrealizowała pracownia Interurban. Budynek zyskał nową przestrzeń do życia.

Projekt zakładał nadbudowę budynku wielorodzinnego, który zyskał nową kondygnację. W ten sposób powstała przestrzeń o wielkości 100 m kw. Obiekt zlokalizowany jest w najmłodszej przedwojennej dzielnicy Gdyni – Działki Leśne, bezpośrednio w otoczeniu nadleśnictwa. Malownicze położenie oraz obszar, który w założeniu miał stanowić zaplecze pod własne domy mieszkalne, sprawiło że teren ten uznaje się za istotny rozdział architektury modernizmu gdyńskiego.

Z jednej strony zamierzenie to posłużyć miało powiększeniu przestrzeni życiowej lokatorów, z drugiej zaś wpisuje się w szerszy kontekst dyskusji o samym mieście. Klasyczny mechanizm rozlewania się miast, postępujący wzrost cen nieruchomości, a w następstwie tego przeprowadzka do przedmieść sprawia, że współcześnie należy szukać nowych form zagospodarowania i przekształcania tego co już mamy – tłumaczą architekci z pracowni Interurban.

Nadbudowa kamienicy pokazuje, jaki potencjał tkwi w starych budynkach. Nowa przestrzeń do życia ma hamować trend wyprowadzki na przedmieścia, aby tworzyć zdrowe środowisko urbanistyczne.

Projektowana nadbudowa nie jest nowym niezależnym mieszkaniem, a jedynie rozbudową istniejącego lokalu na trzeciej kondygnacji w budynku, który podlegał już zmianom w latach 80-tych. Trudności związane z realizacją, konieczność wzmacniania fundamentów metodą iniekcji sprawiły, że konstrukcja ta zaprojektowana została jako lekka, szkieletowa z elementów drewna klejonego.


Zastosowano dwa podstawowe materiały wykończeniowe jako pokrycie elewacji: blacha trapezowa, ocynkowana oraz deska elewacyjna, drewniana. Takie zestawienie wynika bezpośrednio z faktu zastosowanej technologii, drewniana struktura budynku wykończona została tożsamym materiałem fasadowym natomiast blacha chroni drewno przed warunkami zewnętrznymi oraz stanowi nawiązanie do portowego charakteru miasta Gdyni. Nadbudowa wyróżnia się na tle istniejącej kamienicy tworząc koronę na szczycie budynku.

Czytaj też: Ciekawostki | Gdynia | Kamienica | Zabytek | whiteMAD na Instagramie

źródło: Interurban