Nagrobki w stylu amerykańskim powstaną w Olsztynie. To sposób na walkę z drożyzną!

Nagrobki w stylu amerykańskim najbardziej popularne są w krajach anglosaskich. Proste, skromne, łatwe i tanie w produkcji, a co za tym idzie – bardziej ekologiczne od swoich odpowiedników znanych z polskich cmentarzy. Atuty “amerykańskich nagrobków” dostrzegł Olsztyński Zakład Cmentarzy Komunalnych, który w ramach pilotażowego programu, mającego na celu walkę z drożyzną, wprowadzi kilkaset takich miejsc pochówku. Nie oznacza to jednak, że tradycyjne nagrobki nie będą mogły być stawiane na cmentarzy. Decyzję o tym jaki rodzaj nagrobku powstanie na cmentarzu podejmować będzie nadal rodzina zmarłego.

Jak podaje olsztyn.wyborcza.pl na cmentarzu Dywity mają powstać trzy kwatery, na których staną nagrobki w stylu amerykańskim. W kwaterach tych będzie można pochować wyłącznie prochy zmarłych. Na początek ma powstać kilkaset takich miejsc. Olsztyński Zakład Cmentarzy Komunalny jeszcze w tym roku przeprowadzi postępowanie przetargowe, w którym wyłoni wykonawcę nagrobków.

Jak pisze portal, takie pochówki mogą okazać się receptą na czasy drożyzny. — Ze względu na masowość i prostotę konstrukcji, nagrobek powinien być tańszy od zamawianego indywidualnie — mówi Zbigniew Kot, dyrektor ZCK.

Co ważne, jeśli rodzina zmarłego zdecyduje się na pochówek właśnie w jednej z takich kwater, będzie musiała ponieść wyłącznie koszt kremacji i kwatery. Nagrobek, będzie wliczony w cenę kwatery, co ma znacznie obniżyć koszty pogrzebu, które jak podkreślają przedstawiciele zakładu komunalnego, rosną w zastraszającym tempie. Stąd w mediach pojawia się nazwa “inflacyjne pochówki”.

Co sądzicie o tego typu nagrobkach? Dajcie znać w ankiecie!

Który rodzaj nagrobków bardziej się Tobie podoba?

View Results

Loading ...

 Loading ...

Zainteresował Cię ten temat? To również może Cię zaciekawić: 

źródło: olsztyn.wyborcza.pl / zdjęcie ilustracyjne: Bernd Dittrich

Czytaj też: Olsztyn  | Ciekawostki | Historia | Zieleń | Las | whiteMAD na Instagramie

Nagrobki w stylu amerykańskim
fot: Bernd Dittrich