Elektrownia Powiśle, fot. Piotr Krajewski

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy. Rusza konkurs!

To już ósma edycja wydarzenia. Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy pozwoli wyłonić najlepsze budynki, inwestycje i wydarzenia stolicy. Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym konkursu.

Nowe budynki, przebudowy istniejących obiektów, zmiany w przestrzeni publicznej może zgłosić każda mieszkanka i każdy mieszkaniec Warszawy. Organizatorzy czekają też na zgłoszenia od przedstawicieli inwestorów, zespołów projektowych, organizatorów wydarzeń czy wydawców książek o tematyce warszawskiej.

Z roku na rok ranga konkursu rośnie. Inwestorzy publiczni i prywatni coraz chętniej prezentują swoje realizacje. I zgłaszają je do naszego konkursu. Nowe budynki i przestrzenie publiczne tworzą coraz lepszą Warszawę – do życia i wypoczynku, dostępną dla wszystkich – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Sąd konkursowy na czele z wiceprezydentem Warszawy Michałem Olszewskim rozpatrzy tylko realizacje ukończone w 2021 roku. To samo dotyczy wystaw, książek czy innych wydarzeń.


Jestem bardzo ciekawa, co tym razem zgłoszą inwestorzy i architekci. I na co wskażą mieszkańcy Warszawy. Z roku na rok jakość budynków i przestrzeni publicznych jest coraz wyższa. Oceniamy nie tylko wygląd i funkcjonalność danej inwestycji czy wkomponowanie jej w otoczenie i krajobraz. Sprawdzamy też jakość rozwiązań proekologicznych. Badamy dostępność obiektów i przestrzeni publicznych dla osób w różnym wieku i z niepełnosprawnościami – mówi Marlena Happach, architekt miasta i wiceprzewodnicząca sądu konkursowego.

Jakość architektury to wygoda i rozwiązania dobre dla wszystkich użytkowników oraz dla środowiska naturalnego. Dlatego członków sądu konkursowego wspierają w pracy eksperci z zespołów Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności oraz z Koła Architektury Zrównoważonej Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Jak zgłosić najlepsze realizacje i wydarzenia w naszym konkursie? Każdy może w prosty sposób dokonać zgłoszenia w naszym konkursie. Wystarczy wejść na stronę Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy i wypełnić formularz TUTAJ. Zgłoszenia można przesyłać do 6 lutego.

Organizatorem konkursu i fundatorem nagrody jest Prezydent m.st. Warszawy. Nagrodę przyznajemy we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich, Mazowiecką Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Oddziałem Warszawskim Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Kto wygrał w 7. Edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy?

– Architektura użyteczności publicznej – Szkoła Podstawowa Nr 400 w Wilanowie, Aleja Rzeczypospolitej 23B, autorzy: Bujnowski Architekci, inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa
– Architektura komercyjna – Elektrownia Powiśle, ul. Dobra 42, autorzy: APA Wojciechowski Architekci, inwestor: Tristan Capital Partners, White Star Real Estate
– Architektura mieszkaniowa – kamienica wielopokoleniowa, ul. Stalowa 29, autorzy: SAWA-TECH Projektowanie i Wykonawstwo, inwestor: TBS Warszawa Południe
– Nowe życie budynków – Zespół Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1, ul. Rakowiecka 21, autorzy: Konior Studio, inwestor: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
– Projektowanie przestrzeni publicznej – Pawilon edukacyjny Kamień na Golędzinowie z polaną, ul. Wybrzeże Puckie 1, autorzy: eM4. Pracownia Architektury. Brataniec, inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa
– Wydarzenie architektoniczne – książka „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”, autor: Grzegorz Piątek, Wydawnictwo W.A.B.

Czytaj też: Wydarzenia  | Warszawa | Architektura | Wieżowiec | whiteMAD na Instagramie

źródło: materiały organizatora