W dniu 12 marca 2025 roku wystartował nabór do prestiżowego konkursu Nagroda Jamesa Dysona 2025 (James Dyson Award), skierowanego do studentów i absolwentów kierunków inżynieryjnych oraz projektowych. Tegoroczna edycja odbywa się aż w 28 krajach i regionach, otwierając drzwi dla innowatorów z całego świata.
Konkurs umożliwia zgłoszenie projektów, które odpowiadają na codzienne potrzeby użytkowników lub stawiają czoła najbardziej palącym wyzwaniom globalnym. Do udziału zapraszani są młodzi twórcy, których koncepcje mogą przyczynić się do realnej poprawy jakości życia.
Wsparcie dla przyszłościowych wynalazków
Od momentu inauguracji Nagrody w 2005 roku, inicjatywa Jamesa Dysona wsparła ponad 400 projektów z całego świata, przeznaczając na ten cel łącznie 1 milion funtów. Finaliści, wyłonieni przez krajowe komisje ekspertów, mają szansę na zdobycie lokalnej nagrody w wysokości 5 000 funtów, natomiast laureat międzynarodowy otrzymuje aż 30 000 funtów oraz możliwość zaprezentowania swojego projektu na arenie globalnej.
Nagroda Jamesa Dysona 2025 – przykłady inspirujących sukcesów
W poprzednich edycjach Konkursu pojawiło się wiele przełomowych wynalazków. Jednym z nich był inkubator mOm, zaprojektowany przez Jamesa Robertsa, absolwenta brytyjskiego Uniwersytetu Loughborough. To lekkie, przenośne urządzenie, stworzone z myślą o krajach rozwijających się, uratowało życie ponad 10 000 noworodków na całym świecie – także w rejonach objętych wojną, jak Ukraina.
Kolejnym przykładem jest SoaPen – kolorowy długopis z mydła, który w kreatywny sposób uczy dzieci higieny rąk. Opracowany przez absolwentki Parsons School of Design – Shubham Issar i Amanat Anand – produkt po zdobyciu nagrody został wprowadzony na rynek w Stanach Zjednoczonych, a jego popularność stale rośnie.
Polska również ma powody do dumy. SmartHEAL, inteligentny opatrunek do monitorowania ran przewlekłych, zdobył międzynarodowe uznanie w edycji 2022. Projekt, stworzony przez trzech absolwentów Politechniki Warszawskiej – Tomasza Raczyńskiego, Piotra Waltera i Dominika Baranieckiego – pozwala na bezinwazyjne diagnozowanie stanu zapalnego dzięki analizie pH rany, bez konieczności zdejmowania opatrunku.
Inspiracja i misja Jamesa Dysona
Sir James Dyson, założyciel firmy Dyson i fundator konkursu, podkreśla, że jego celem od początku było wspieranie młodych twórców:
„Stworzyłem Nagrodę Jamesa Dysona z myślą o inspirowaniu i wspieraniu nowej generacji inżynierów i projektantów. Każdego roku przekonuję się, jak wielką siłę mają pomysły młodych ludzi, którzy z pasją podchodzą do rozwiązywania problemów współczesnego świata”.
Nagroda Jamesa Dysona 2025 – terminy i szczegóły rekrutacji
Zgłoszenia można przesyłać do 16 lipca 2025 r. (do północy). Projekty oceniane będą przez krajowe jury złożone z ekspertów w dziedzinach projektowania i inżynierii. Pod uwagę brane będą m.in. użyteczność wynalazku, jego innowacyjność, proces projektowania oraz potencjał komercyjny.
Krajowych laureatów poznamy 10 września, lista 20 międzynarodowych finalistów zostanie ogłoszona 15 października, a zwycięzców globalnych poznamy 5 listopada 2025 roku.
Fundacja Jamesa Dysona – inwestycja w przyszłość
Konkurs Nagroda Jamesa Dysona 2025 jest częścią działalności Fundacji Jamesa Dysona, międzynarodowej organizacji non-profit założonej w 2002 roku. Jej celem jest inspirowanie młodych ludzi do działania w dziedzinie inżynierii oraz wspieranie badań medycznych. Fundacja przeznaczyła dotychczas ponad 145 milionów funtów na projekty edukacyjne i charytatywne na całym świecie.
źródło: Materiał Prasowy / Dyson
Czytaj też: Architektura w Polsce | Ciekawostki | Technologia | Polscy projektanci | Gadżety