To najważniejsza architektoniczna nagroda na świecie. Nagroda Pritzkera 2021 za całokształt twórczości trafiła do Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassala.
Duet francuskich architektów poznał się w latach 70. XX wieku podczas studiów w szkole École Nationale Supérieure d’Architecture et de Paysage de Bordeaux. Anna Lacaton studiowałą urbanistykę, a Jean-Philippe Vassal wyjechał praktykować ten zawód w Nigrze. Wyjazd do tego kraju pozwolił mu zaobserwować, jak biedne, lokalne społeczności adaptują swoje domy i mieszkania, by sprostały powstającym potrzebom. Dzięki tym obserwacjom zrozumiał, że nie zawsze trzeba budować nowe, by zyskać nową jakość. Zamiast tego wolał remontować i przebudowywać istniejące już budynki.
Lacaton i Vassal w 1987 roku założyli własną pracownię projektową, której siedziba znajdowała się w Paryżu. Na początku projektowali głównie domy jednorodzinne, które wykorzystywały to co daje natura – architekci zwracali uwagę na słoneczne światło, które w ich realizacjach odgrywało ogromną rolę. Już wtedy projektowali z szacunkiem do przyrody, zamiast wycinać drzewa, woleli sprawić, by stały się ważnym elementem powstających konstrukcji.
W swojej pracy zaprojektowali też sporo osiedli socjalnych. Wielorodzinne budynki ich projektu były stosunkowo tanie, ale świetnie zaprojektowane.
Jedną z najsłynniejszych realizacji ich autorstwa jest przebudowa bloku w Bordeaux we Francji. Projekt ten zdobył główną nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe 2019. Architekci przeprojektowali tam bloki z wielkiej płyty, które zbudowane zostały w latach 60. XX wieku. Do zwykłych bloków dobudowali tarasy, dzięki czemu mieszkańcy zyskali nową przestrzeń do życia. Co ważne, po zakończeniu remontu bloku mieszkańcy płacili taki sam czynsz jak wcześniej. Nasz artykuł na ten temat znajdziecie klikając TUTAJ. Nagroda Pritzkera 2021 trafiła do właściwych rąk. Gratulujemy!
Czytaj też: Wydarzenia | Dzieci | Architekt | Architektura
źródło: Pritzker Prize